Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin sporda antisosyal ve prososyal davranışları ile çocukluk çağı olumsuz yaşantıları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An investigation of the relationship between antisocial and prosocial behaviors in sports and negative childhood experiences of Sport Sciences Faculty students
- Tez No: 947858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BARIŞ SOMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin çocukluk çağı travmalarının sporda prososyal ve antisosyal davranışlar üzerindeki etkisini incelemek, aralarındaki ilişkiyi belirlemek ve bu değişkenlerin bazı demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Araştırma, nicel yaklaşım kapsamında ilişkisel tarama modeli ve anket tekniğiyle yürütülmüştür. Örneklem, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında altı devlet üniversitesinin Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören 226'sı kadın (%40.2), 336'sı erkek (%59.8) olmak üzere toplam 562 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Sporda Prososyal ve Antisosyal Davranış Ölçeği ile Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir (p=0.05). Sonuçlara göre, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin prososyal davranış puanları ortalamanın üzerinde; antisosyal davranış ve çocukluk çağı travma puanları ortalamanın altındadır. Davranışsal eğilim olarak değerlendirilen prososyal ve antisosyal davranışlar; cinsiyet, sınıf, spor branşı, gelir, ebeveyn tutumu, spor süresi ve baba eğitimi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterirken, bazı diğer değişkenlerde fark bulunmamıştır. Çocukluk travmaları da bazı demografik değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Ayrıca travmalar, prososyal davranışlarla negatif; antisosyal davranışlarla pozitif yönde anlamlı ilişki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the inclusive leadership and learning organization perceptions of academicians in the faculty of sport sciences at the university. In the study, the“Inclusive Leadership Scale”developed by Carmeli, Reiter-Palmon and Ziv (2010) and adapted into Turkish by Sürücü L. and Maslakçı A. (2021) and the“Learning Organization Scale”, the validity and reliability study of which was conducted by Çetin M. and Baydar F. (2021), were used to measure the participants' perceptions of inclusive leadership and learning organization. The study was conducted with the participation of 335 academicians in the faculties of sport sciences in Turkey. The survey method, which is one of the quantitative research methods, was used as a data collection tool in the study. SPSS 2024 program was used for data analysis. As a result of the research, it was determined that inclusive leadership is a significant predictor of learning organization. There is a highly significant positive relationship between inclusive leadership and learning organization (R=0.78) and it is concluded that inclusive leadership explains 61% of the total variance on learning organization. It is seen that there is a relationship between inclusive leadership and the demographic characteristics of age, title, income perception, administrative duty and working time (p0.05). There is a relationship between learning organization and age, working time, income perception and administrative position (p0.05).