Kur'an-ı Kerim'de Yahudi karakteriyle verilmek istenen mesaj
The Message to be given by the jew character in the holy Quaran
  1. Tez No: 94786
  2. Yazar: OSMAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tezin giriş bölümünde; araştırmanın konusu ve önemi, amacı ve araştırmanın metodu konularında kısaca açıklamada bulunulmuştur. Ayrıca, konunun anlaşılmasını kolaylaştıracak mahiyette Yahudilerle ilgili bazı terimler açıklanıp Yahudilik hakkında genel bilgi verilmiştir.Yahudilerin kökeni ve kısaca tarihlerine değinildikten sonra konuya genel bir bakış açısı kazandırması için hak din olan Yahudilikle tahrif edilmiş Yahudilik arasında bir mukayese yapılmıştır. I. Bölümde; Kur'ân'da Yahudi karakterini etkileyen faktörler ortaya konulduktan sonra bu faktörlerin Yahudilerin davramşlarmdaki tezahürleri mcelenmiştir. II.Bölümde; Kur'ân'ın Yahudilere genel bakışı ele alınıp, onların isyanlarına verilen cezalara değmilmiştir. III. Bölümde ise; Kur'ân'da Yahudilerin özellikleri, karakterleri ve Kur'ân'ın Yahudilere tavsiyesi ile Yahudiler hakkında Müslümanlara tavsiyeleri ele alınmıştır. Tezin“Sonuç”kısırımda çalışmanın özlü bir özetine yer verildikten sonra bibliyografya ile bitMlmiştir. 141
Özet (Çeviri)
In the introductory part of the thesis, a short explanation has been made about the theme, significance, goal and the method of the search. In addition, some terms about Judaists have been explained and a general information on Judaists has been given so that the subject can be understood easily. A comparison between the deteriorated Judaism and the divine religion revelled to Moses has been made after the origin and a short story of Judaists have been touched upon. In the 1st part; the factors causing the Judaist character according to Quran has been put forward and then the signs of these factors in the actions of the Judaists have been examined. In the 2nd part; the general view of the Quran on the Judaists and the punishments given for their rebels has been explained. In the 3rd part; the information in the Quran about the features, characters of the Judaists, the advice of the Quran to those people and also the advice of the Quran to the Muslims about Judaists has been handled. In the ending part of the thesis, the study has precisely been summarised and concluded by means of a bibliography. 142