B lenfoma ve yardımcı T lenfosit etkileşiminde kostimülasyon ve koinhibisyon ekseni
Costimulation and coinhibition axis in B lymphoma and helper T lymphocyte interaction
- Tez No: 947888
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ ESENDAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
B hücreleri, antikor üretimi ve immün hafıza fonksiyonlarına sahiptir; bunun yanında CD4+ T hücrelere antijen sunarak T hücre yanıtlarını da etkiler. B hücreleri, farklılaşma aşamalarında özellikle germinal merkez reaksiyonlarında gerçekleşen hücresel süreçler kaynaklı kromozomal translokasyonlar ve genetik mutasyonlar biriktirerek B lenfomaların patogenezine neden olabilir. B lenfomalar, profesyonel antijen sunucular olan B hücrelerden köken aldıkları için, immün yok edilmeden oldukça kompleks mekanizmalar geliştirmelidir. B hücreleri gelişim ve farklılaşmaları sırasında çeşitli sitokinlere bağımlıdır ve olup, ürettikleri sitokinlerle diğer immün hücreleri de etkileyebilir. Ancak, B lenfoma hücreleri bu sitokinleri sağ kalım, çoğalma ve diğer immün hücreleri etkileme yönünde kullanabilir. Bu tez çalışmasımnda in vitro deneylerde Epstein-Barr virüsü (Epstein Barr Virus, EBV) negatif Burkitt lenfoma hücre hattı BJAB kullanılmıştır. B lenfoma hücrelerinin T hücrelerle etkileşimi sırasında gerçekleşen kostimülasyon ve koinhibisyon eksenindeki değişimler incelenmiştir. BJAB hücreleri ile etkileşim T hücrelerde ko-inhibitör moleküllerin varlığını engellemezken kendi üzerindeki kostimülatör CD86'yı azaltıp, koinhibitör PD-L1 ve PD-L2 moleküllerini arttırmıştır. Bu bulgular adaptif immün direnç kavramına işaret etmiştir. Bu kavrama yönelik bulgular in vivo B lenfoma modelinde de tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra, BJAB hücrelerinin T lenfosit çoğalmasını baskıladığı görülmüştür. Ayrıca, sitokin analizlerinden BJAB hücrelerinin yardımcı T hücre (T helper 2, Th2) dönüşümünü desteklediği görülmüştür. BJAB hücreleri IL-10 salgıladığı için bu etkilerin IL-10 kaynaklı olabileceği düşünülmüştür. Sonuç olarak, B lenfoma hücrelerinin immün yanıtı baskılayıcı özellikler geliştirdiğini ve adaptif immün direnç mekanizmalarını kullanarakT hücre fonksiyonlarını çeşitli yollarla baskıladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
B cells possess antibody production and immune memory functions; additionally, they influence T cell responses by presenting antigens to CD4+ T cells. During differentiation, especially in germinal center reactions, B cells can accumulate chromosomal translocations and genetic mutations resulting from cellular processes, which may lead to the pathogenesis of B cell lymphomas. Since B cell lymphomas originate from professional antigen-presenting B cells, they must develop complex mechanisms to evade immune elimination. B cells depend on various cytokines during their development and differentiation and can also affect other immune cells through the cytokines they produce. However, B lymphoma cells can exploit these cytokines for survival, proliferation, and modulating other immune cells. In this thesis study, the EBV (Epstein-Barr Virus, EBV)-negative Burkitt lymphoma cell line BJAB was used in in vitro experiments. Changes in the co-stimulation and co-inhibition axes occurring during the interaction between B lymphoma cells and T cells were investigated. Interaction with BJAB cells did not prevent the presence of co-inhibitory molecules on T cells but reduced the co-stimulatory molecule CD86 on BJAB cells themselves, while increasing co-inhibitory molecules PD-L1 and PD-L2. These findings indicate the concept of adaptive immune resistance. Evidence supporting this concept was also detected in an in vivo B lymphoma model. Furthermore, BJAB cells were observed to suppress T lymphocyte proliferation. Cytokine analyses showed that BJAB cells promote Th2 polarization. Since BJAB cells secrete IL-10, these effects are thought to be IL-10-mediated. In conclusion, B lymphoma cells develop immunosuppressive features and suppress T cell functions through various mechanisms by utilizing adaptive immune resistance pathways.