Yaşlı bireylerin fiziksel fitness ve egzersiz aktivite düzeyleri ile düşme korkusuna bağlı kaçınma davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between physical fitness and exercise activity levels of elderly individuals and avoidance behaviors due to fear of falling
  1. Tez No: 947898
  2. Yazar: YİĞİT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAİD ERZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Spor, Healthcare Management, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yaşlılık dönemi, bireylerin fiziksel sağlık durumları, hareket kabiliyetleri ve yaşam kaliteleri üzerinde önemli etkiler yaratabilir. Fiziksel fitness seviyesi ve düzenli egzersiz yapma alışkanlıkları, yaşlı bireylerin genel sağlıklarını iyileştirebilirken, düşme korkusu gibi psikolojik faktörler de günlük yaşamlarını sınırlayabilir. Bu araştırma, yaşlı bireylerin fiziksel fitness düzeyleri ve egzersiz aktiviteleri ile düşme korkusuna bağlı kaçınma davranışları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma Nisan 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında, tanımlayıcı ve kesitsel türde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 439 yaşlı birey oluşturmuş ve anket yöntemi ile toplanan veriler Google Forms üzerinden değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS 25 programı kullanılmıştır. Bu çalışmada verilerin tanımlayıcı istatistikleri (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) verilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçeğin güvenilirlikleri test etmek için Cronbach Alfa katsayısı hesaplanmıştır. Normal dağılım varsayımı testi için çarpıklık ve basıklık değerleri dikkate alınmıştır. Normallik varsayımı sağlayan verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi yapılmıştır. Değişkenin bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Pearson Korelasyon analizi, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisini tespit etmek için Çoklu Doğrusal Regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, yaşlı bireylerin fiziksel fitness ve egzersiz aktivite düzeylerinin düşme korkusu ve kaçınma davranışları ile anlamlı bir ilişki içerisinde olduğunu göstermektedir. Fiziksel fitness ve egzersiz aktivite düzeylerinin yüksek olduğu bireylerde, düşme korkusuna bağlı kaçınma davranışlarının daha düşük olduğu saptanmıştır (r = -0.815, p < 0.01). Yaşlı bireylerin fiziksel aktivite düzeylerinin arttığı durumlarda, düşme korkusunun etkilerinin azaldığı tespit edilmiştir. Demografik faktörler de bu ilişkiyi etkilemektedir. Özellikle yaşlı bireylerin kronik hastalık durumunun düşme korkusu ve kaçınma davranışlarını artırdığı, buna karşılık düşme durumu ile bu davranışların da negatif yönde etkilendiği belirlenmiştir. Ayrıca, cinsiyet değişkeni, kadın bireylerde daha yüksek düşme korkusu ve kaçınma davranışları ile ilişkilendirilmiştir. Kadınların daha yüksek kaygı seviyeleri taşıdığı görülmüştür. Yapılan regresyon analizlerinde, fiziksel fitness ve egzersiz aktivite düzeylerinin düşme korkusu kaçınma davranışları üzerinde anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Model 1 (demografik değişkenlerle) fiziksel aktivite düzeylerinin ve fiziksel fitnessın düşme korkusuna bağlı kaçınma davranışlarını %81.7 oranında açıkladığını göstermiştir (R² = 0.817, p < 0.01). Model 2 ise, düşme korkusu kaçınma davranışları ve diğer etkenlerin bu davranışları %83.4 oranında açıkladığını ortaya koymuştur (R² = 0.834, p < 0.01). Sonuç olarak, yaşlı bireylerin fiziksel sağlıklarının güçlendirilmesi, düşme korkusunun azaltılması ve özgürce hareket etmeleri için uygun egzersiz programları ve erken müdahaleler geliştirilmelidir. Bu bulgular, yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artırmak için önemli bir temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Old age can have significant effects on individuals' physical health, mobility, and quality of life. While physical fitness levels and regular exercise habits can improve the general health of elderly individuals, psychological factors such as fear of falling can also limit their daily lives. This research aims to examine the relationship between physical fitness levels and exercise activities of elderly individuals and avoidance behaviors due to fear of falling. The study was conducted between April 2024 and April 2025 in a descriptive and cross-sectional manner. The sample of the study consisted of 439 elderly individuals and the data collected with the survey method was evaluated via Google Forms. IBM SPSS 25 program was used in the analysis of the data. Descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation) of the data were given in this study. Cronbach's Alpha coefficient was calculated to test the reliability of the scale used in the study. Skewness and kurtosis values were taken into account for the normal distribution assumption test. Independent sample t test was used in the analysis of data providing the normality assumption. Pearson Correlation analysis was performed to determine the relationship between the independent variables of the variable, and Multiple Linear Regression analysis was performed to determine the effect of the independent variables on the dependent variable. The findings of the study show that the physical fitness and exercise activity levels of elderly individuals are significantly related to the fear of falling and avoidance behaviors. It was determined that avoidance behaviors due to fear of falling were lower in individuals with high physical fitness and exercise activity levels (r = -0.815, p < 0.01). It was determined that the effects of fear of falling decreased when the physical activity levels of elderly individuals increased. Demographic factors also affect this relationship. It was determined that especially the chronic disease status of elderly individuals increased the fear of falling and avoidance behaviors, while these behaviors were negatively affected by the fall situation. In addition, the gender variable was associated with higher fear of falling and avoidance behaviors in female individuals. It was observed that women had higher anxiety levels. In the regression analyses, it was determined that physical fitness and exercise activity levels had a significant effect on fear of falling and avoidance behaviors. Model 1 (with demographic variables) showed that physical activity levels and physical fitness explained 81.7% of the avoidance behaviors due to fear of falling (R² = 0.817, p < 0.01). Model 2 showed that fear of falling avoidance behaviors and other factors explained 83.4% of these behaviors (R² = 0.834, p < 0.01). In conclusion, appropriate exercise programs and early interventions should be developed to strengthen the physical health of elderly individuals, reduce their fear of falling and enable them to move freely. These findings provide an important basis for improving the quality of life of elderly individuals.