Kalp yetmezliği bulunan obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda QT dispersiyonu gelişimine inflamasyonun etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of inflammation on the development of QT dispersion in patients with obstructive sleep apnea syndrome and heart failure
  1. Tez No: 947897
  2. Yazar: EMİRHAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kalp yetmezliği mortalitenin önemli bir sebebi olmakla birlikte etkilenen hastaların yaşam kalitelerinin de düşmesine yol açmaktadır. Ayrıca kalp yetmezliği ile iç içe geçmiş ve günümüzde aynı zamanda hastaların sosyal hayatlarının da etkilenmesine neden olan tablolardan biri de obstrüktif uyku apne sendromudur. Her iki antite de birbirlerini tamamlayıcı risk faktörlerini barındırmaktadır. Bu nedenle her iki hasta grubunda da prognoz üzerine etki eden ortak etmenlerin iyi belirlenmesi ve erken tespit edilebilmesi büyük önem taşımaktadır. Belirlenmiş olanlar arasında belki de en önemlilerinden biri ani kardiyak ölüme neden olabilecek ventriküler aritmileri önceden öngördürebilecek olan QT dispersiyonudur. Çalışma kalp yetmezliği öyküsü olan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi uyku laboratuvarında polisomnografi ile obstrüktif uyku apne sendromu tanısı alan 160 hastanın dahil edilmesiyle yapıldı. Hastaların uyku apnesinin şiddetinin değerlendirildiği apne/hipopne indeksi değerleri de kayıt altına alındı ve hemogram parametreleri kullanılarak sistemik immün-inflamatuar indeksleri hesaplandı. Bu veriler ve diğer demografik, laboratuvar, transtorasik ekokardiyografi ve kardiyovasküler hastalık verileri QT dispersiyonu ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmalar sonucunda SII ve apne/hipopne indeksi farklı analizlerde QT dispersiyonunu arttırması açısından istatistiksel olarak anlamlı olmakla birlikte, SII apne/hipopne indeksi >15 olan grupta anlamlı olarak yüksek çıkmıştır (p: 0,029). SII, apne/hipopne indeksi ile ilişkisinin yanı sıra esas olarak QT dispersiyonu üzerine olan etkisinden dolayı ani kardiyak ölümün önüne geçmede ventriküler aritmileri öngördürebilecek, hemogram üzerinden kolay hesaplanabilen bir parametre olarak görülebilir ve kalp yetmezliği ve obstrüktif uyku apne sendromunda prognoza etki edebilir.
Özet (Çeviri)
Heart failure is a major cause of mortality and leads to a decrease in the quality of life of affected patients. In addition, obstructive sleep apnea syndrome is another condition that is intertwined with heart failure and nowadays also affects the social life of patients. Both entities harbor complementary risk factors. Therefore, it is of great importance to identify the common factors affecting the prognosis in both patient groups and to detect them early. Perhaps one of the most important factors is QT dispersion, which may predict ventricular arrhythmias that may lead to sudden cardiac death. The study included 160 patients with a history of heart failure who were diagnosed with obstructive sleep apnea syndrome by polysomnography in the sleep laboratory of Trakya University Faculty of Medicine. Apnea/hypopnea index values were also recorded to assess the severity of sleep apnea and systemic immune-inflammatory indices were calculated using hemogram parameters. These data and other demographic, laboratory, transthoracic echocardiographic and cardiovascular disease data were statistically compared with QT dispersion. As a result of these comparisons, although SII and apnea/hypopnea index were statistically significant in terms of increasing QT dispersion in different analyses, SII was significantly higher in the group with apnea/hypopnea index >15 (p: 0.029). In addition to its relationship with the apnea/hypopnea index, SII may be seen as an easily calculable hemogram parameter that can predict ventricular arrhythmias in preventing sudden cardiac death, mainly due to its effect on QT dispersion, and may affect the prognosis in heart failure and obstructive sleep apnea syndrome.