Total diz protez ameliyatı yapılacak hastalara uygulanan, el banyosunun ameliyat sonrası ağrı, kaygı ve uyku düzeyine etkisi
The effect of hand bath applied to patients undergoing total knee arthroplasty on postoperative pain, anxiety and sleep level
  1. Tez No: 947899
  2. Yazar: ARZU TÜRKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı total diz protezi ameliyatı yapılacak hastalara uygulanan el banyosunun ağrı, kaygı ve uyku düzeyine etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel türde olan araştırmanın verileri Haziran 2024 – Ocak 2025 tarihleri arasında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi'nde toplandı. Araştırmanın örneklemini, basit rastgele randomize yöntemiyle seçilen ve araştırma kriterlerine uyan 104 (51 deney ve 53 kontrol) hasta oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında; Hasta Tanıtım Formu, Görsel Kıyaslama Ağrı Ölçeği (GKAÖ), Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği (DSKÖ) ve Görsel Kıyaslama Uyku Ölçeği (GKUÖ) kullanıldı. Bulgular: Gruplar arası karşılaştırmada, ameliyat öncesi GKAÖ, DKÖ, SKÖ ve GKUÖ puan ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Deney grubundaki hastalarının ameliyat sonrası 0. gün, 1. gün ve 2.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effect of hand bath applied to patients undergoing total knee prosthesis surgery on their levels of pain, anxiety, and sleep. Material and Methods: This randomized controlled experimental study was conducted between June 2024 and January 2025 at the Orthopedics and Traumatology Service of Karadeniz Technical University Education and Research Hospital. The sample of the study consisted of 104 patients (51 experimental and 53 control) selected by simple random sampling method and who met the research criteria. Data were collected using the Patient Information Form, Visual Analog Scale (VAS) for pain, State-Trait Anxiety Inventory (STAI), and Visual Analog Sleep Scale (VASS). Results: In the comparison between groups, no statistically significant difference was found between the preoperative mean scores of the VAS- pain , SAI, TAI, and VASS (p>0.05).