Sille Mahallesi (Konya Selçuklu) kuzey bölgesinin jeoloji ve yerleşim yeri açısından obruk risk araştırması
Sinkle risk survey of Sille Mahallesi (Konya Selçuklu) northern region in terms of geology and settlement
  1. Tez No: 947913
  2. Yazar: HARUN ADALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF DELİKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışma alanı; Konya İl Merkezinin 10 km batısında Sille Mahallesinin 2 km kuzeyinde yer alan yaklaşık 200 ha'lık bir alanı kapsamaktadır. Konya bölgesi çevresi aktif faylar ile çevrili bir bölgedir. Neotektonik konum açısından yöre Orta Anadolu Ovalar Bölgesi ve Konya- Eskişehir Neotektonik bölgesi içerisinde bulunmaktadır. İnceleme alanı yaklaşık K-G gidişli Konya havzasının batı kenarını sınırlayan Konya fay zonunun hemen batısında, Kızılören grabenin kuzeydoğu kanadının uç kesiminde yer almaktadır. Ayrıca Konya Kapalı Havzası doğuda Divanlar fayı, kuzeyde ise Karaömerler fayı ile sınırlandırılmıştır. Çalışma alanında temel birim olarak Lorasdağı formasyonu yer almaktadır. Denizel karbonatlardan oluşan bu formasyonunun üzerine açılı uyumsuzlukla Sille, Ulumuhsine, Küçükmuhsine ve Topraklı formasyonları gelmektedir. Çalışma alanı genellikle Lorasdağı ve Ulumuhsine formasyonuna ait karbonatlı kayaçlardan oluşmaktadır. Çalışma alanı çoğunlukla bol çatlaklı ve karstik boşluklu Lorasdağı formasyonu üzerinde bulunmaktadır. Konya bölgesinde bu formasyon içerisinde obruk oluşumları izlenmektedir. (Kızılcakuyu, Konar obrukları). Bölge yerleşim alanı açısından yeni gelişen ve yüksek katlı yapı stokların yapılması planlanan bir bölgedir. Ayrıca aktif Konya Fay Zonu'na oldukça yakın bir alandır. Bu nedenle bu tez çalışması ile bölgenin obruk potansiyeli ve gömülü risklerin araştırılması amaçlanmaktadır. Tez kapsamanda ERT (Elektrik Rezistivite Tomografi), Sondaj, Mikrotremör, MASW gibi jeolojik ve jeofiziksel yöntemler kullanılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde bölgede olası gömülü riskler (Fay, boşluk, çatlak, formasyon geçişleri vb) belirlenmiş ve bu risklerin kaldırılması ve iyileştirilmesi için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area covers an area of approximately 200 ha located 10 km west of Konya city center and 2 km north of Sille neighborhood. Konya region is a region surrounded by active faults. In terms of neotectonic location, the region is located within the Central Anatolian Plains Region and Konya-Eskişehir Neotectonic region. The study area is located in the extreme part of the northeastern wing of Kızılören graben, just west of the Konya fault zone that borders the western edge of the approximately N-S trending Konya basin. In addition, Konya Closed Basin is bordered by the Karaömerler fault in the north and the Divanlar fault in the east. The Lorasdağı formation is the basic unit in the study area. This formation, which consists of marine carbonates, is overlain by the Sille, Ulumuhsine, Küçükmuhsine and Topraklı formations with an angular unconformity. The study area generally consists of carbonate rocks belonging to the Lorasdağı and Ulumuhsine formations. The study area is mostly located on the Lorasdağı formation with abundant cracks and karstic cavities. Sinkholes are observed in this formation in the Konya region. (Kızılcakuyu, Konar sinkholes). The region is a newly developing region in terms of settlement area and planned to be built with high-rise building stocks. It is also an area very close to the active Konya Fault Zone. Therefore, this thesis study aims to investigate the sinkhole potential and buried risks of the region. Within the scope of the thesis, geological and geophysical methods such as ERT (Electrical Resistivity Tomography), Drilling, Microtremor, MASW were used. As a result of these studies, possible buried risks (fault, gaps, crack, formation transitions, etc.) in the region were determined and recommendations were made for the removel and improvement of these risks.