Mahalli idareler mali tablolarının rasyo analizi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Ratio analysis of financial statements in local governments: The case of iIstanbul Metropolitan Municipality
- Tez No: 947914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DİDİNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mahalli idarelerin güçlü ve sürdürülebilir bir mali yapıya sahip olmaları, kamu kaynaklarının etkin kullanımı, hizmet sürekliliği ve toplum refahı açısından büyük önem taşımaktadır. Vatandaş beklentileri ile şekillenen görev alanları, seçimle gelen yöneticilerin meşruiyeti ve ekonomik baskılar, mahalli idarelerin mali yapılarının güçlü, şeffaf ve hesap verebilir olmasını zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, mahalli idarelerin mali durumlarının sistematik olarak mali performans analizi aracılığıyla izlenmesi ve değerlendirilmesi, kamu maliyesinde bütüncül bir denge sağlanmasına katkıda bulunmaktadır. Mali performans analizi, mahalli idarelerin karar alma süreçlerini rasyonel verilere dayandırmalarını sağlamakta; aynı zamanda mali şeffaflık, hesap verebilirlik ve katılımcılık yönünden de önemli bir izleme ve değerlendirme aracı olarak işlev görmektedir. Bu çalışma, uluslararası kuruluşların politika belgelerini ve rehberlerini esas alarak mahalli idarelerin mali performanslarının rasyo analizi aracılığıyla değerlendirilmesine ilişkin disiplinlerarası bir bakış açısı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda uluslararası yaklaşımlara dayanan çok boyutlu bir rasyo analizi gösterge seti önerilmekte ve bu set İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mali tablolarına uygulanarak analitik bir değerlendirme sunulmaktadır. Çalışma, uluslararası standartlara uygun gösterge setiyle yerel düzeyde karşılaştırılabilir mali analizlerin yapılmasına imkân tanıyarak literatüre akademik ve uygulamalı olarak katkı sağlamaktadır. Anahtar Sözcükler Mahalli idareler, Mali performans analizi, Rasyo analizi
Özet (Çeviri)
A sound and sustainable financial structure in local governments is of great importance in terms of the effective use of public resources, continuity of services, and the welfare of society. The expansion of responsibilities shaped by citizen expectations, the legitimacy of elected officials, and economic pressures make it imperative for local administrations to maintain a sound, transparent, and accountable financial structure. In this context, systematically monitoring and evaluating the financial status of local governments through financial performance analysis contributes to achieving a comprehensive balance in public finance. Financial performance analysis supports rational decision-making processes in local administrations and functions as a significant tool for monitoring and evaluation in terms of fiscal transparency, accountability, and participation. This study aims to develop an interdisciplinary perspective on the evaluation of the financial performance of local governments through ratio analysis, based on the policy documents and guidelines of international organizations. In this context, a multidimensional ratio analysis indicator set grounded in international approaches is proposed, and an analytical assessment is presented by applying this set to the financial statements of the Istanbul Metropolitan Municipality. The study contributes to the literature both academically and practically by enabling comparable financial analyses at the local level through an indicator set aligned with international standards. Keywords Local governments, Financial performance analysis, Ratio analysis