Dijital platform çalışması ve platform çalışanlarının hukuki konumu
Digital platform work and legal status of platform workers
- Tez No: 947915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez dijital platformlar aracılığıyla çalışan kişilerin iş hukuku açısından içinde bulunduğu statüyü incelemeyi amaçlamaktadır. Son yıllarda hızla gelişen platform ekonomisi, esnek ve dijitalleştirilmiş iş ilişkilerini yaygınlaştırmış olmakla birlikte mevcut iş hukuku normları ile uyum içerisinde değildir. Platform çalışanlarının bağımsız çalışan mı yoksa işçi mi sayılması gerektiği konusundaki belirsizlik hem ulusal hem uluslararası düzeyde hukuku ve akademik tartışmaların merkezinde yer almaktadır. Çalışmada farklı ülke örneklerinden mahkeme kararları ve yasal düzenlemeler incelenerek bu yeni çalışma biçiminin mevcut hukuki normlarla nasıl uyumlandığı araştırılmıştır. Platform ile çalışanlar arasındaki ilişkinin niteliği, iş görme biçimi, bağımlılık düzeyi ve kontrol ilişkisi gibi unsurlar analiz edilerek çalışanların hukuki statüsünün belirsizliği sorunu üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak platform çalışanlardan içinde bulunduğu hukuki güvencesizlik sorunları ele alınmış ve daha kapsayıcı bir koruma sisteminin ne olabileceğine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the legal status of people working through digital platforms in terms of labour law. The rapidly developing platform economy has popularized flexible and digitalized labor relations in recent years which are not in harmony with current labor law norms. The uncertainty about whether platform workers should be accepted independent workers or employees is at the center of legal and academic debates at both national and international fields. In the study, court decisions and legal regulations from different countries were examined and how this new form of work is compatible with current legal norms was investigated. A survey was conducted with couriers and drivers working on various digital platforms operating in our country, thus analyzing elements such as the nature of the relationship between the platform and employees, the way of doing business, the level of dependency and the control power and inferences were made about the legal status of employees based on empirical data. As a result, the legal insecurity problems experienced by platform employees were addressed and solution proposals were presented for what a more comprehensive protection system could be.