Bazı alg ve bitkilerden elde edilen ekstraktlardaki biyoaktif bileşiklerin değerlendirilmesi
Evaluation of bioactive compounds in extracts obtained from some algae and plants
  1. Tez No: 947920
  2. Yazar: OĞUZHAN EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE ÇİĞDEM SAYIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Kimya Mühendisliği, Biochemistry, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Biyoaktif bileşenler, insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan ve besin takviyeleri, ilaçlar ve kozmetik ürünleri gibi alanlarda yaygın olarak kullanılan doğal bileşiklerdir. Doğada kendiliğinden bulunabilen temel kaynaklardan bazı bitki ve alg türleri de biyoaktif bileşenler bakımından oldukça zengin içerikler barındırabilmektedir. Bu çalışmada biyoaktif bileşen içeriği olarak zengin olduğu bilinen ve ülkemizde yaygın olarak bulunan bitkilerden defne yaprağı ve üretimi için yine ülkemiz iklimi oldukça müsait olan mikroalg türü spirulina platensis seçilmiştir. Çalışmada defne yaprakları ve spirulina alginin en verimli ekstraksiyon koşullarını belirlemek için Design-Expert yazılımı aracılığı ile farklı ekstraksiyon koşulları belirlenmiş ve tüm koşullarda ayrı ayrı ekstraksiyonlar otomatik çözücü ekstraksiyon sistemi ile yapılmıştır. Katı madde miktarı, çözücü oranı, ekstraksiyon süresinin değiştiği farklı ekstraksiyon koşulları altında elde edilen ekstraktlarının kimyasal yapıları Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometresi (GC-MS) cihazı ile test edilerek elde edilen kromatogramlar incelenmiştir. En verimli ekstrakt olduğu kabul edilen ekstraktlar DPPH (2,2'-azinobis (3-etilbenzotiyazol-6-sülfonik asit)) ve FRAP (ferrik iyon indirgeme antioksidan gücü) analizlerine tabi tutulmuştur. Ayrıca, disk difüzyon yöntemi ve minimum inhibitör konsantrasyon (MIK) belirleme yöntemleri de kullanılarak, elde edilen ekstre, Gram-pozitif bakteriler (Staphylococcus aureus ve Bacillus subtilis), Gram-negatif bakteriler (Escherichia coli ve Pseudomonas aeruginosa) ve mantar türleri (Candida albicans ve Aspergillus niger) karşısında antimikrobiyal özelliklerini belirlemek amacıyla test edilmiştir. Deneysel sonuçların analizi için varyans analizi (ANOVA), Design-Expert yazılımı kullanılarak geliştirilmiş, model uyumu ise uyumsuzluk testi, determinasyon katsayısı (R²), düzeltilmiş R² ve tahmin edilen R² gibi istatistiksel göstergelerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bioactive compounds are natural substances that have positive effects on human health and are widely used in areas such as dietary supplements, pharmaceuticals, and cosmetic products. Some plant and algal species, which can be found naturally, are also rich sources of bioactive compounds. In this study, bay leaves, which are known to be rich in bioactive compound content and are commonly found in our country, and the microalga Spirulina, whose cultivation is highly suitable for our country's climate, were selected. To determine the most efficient extraction conditions for bay leaves and Spirulina algae, different extraction conditions were specified using Design-Expert software, and extractions were performed separately under all conditions with an automatic solvent extraction system. The chemical compositions of extracts obtained under different extraction conditions where solid amount, solvent ratio, and extraction time varied were tested by Gas Chromatography-Mass Spectrometry (GC-MS), and the resulting chromatograms were examined. The extracts considered to be the most efficient were subjected to DPPH (2,2'-azinobis (3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid)) and FRAP (ferric ion reducing antioxidant power) analyses. Additionally, using the disk diffusion method and minimum inhibitory concentration (MIC) determination methods, the obtained extracts were tested to determine their antimicrobial properties against Gram-positive bacteria (Staphylococcus aureus and Bacillus subtilis), Gram-negative bacteria (Escherichia coli and Pseudomonas aeruginosa), and fungal species (Candida albicans and Aspergillus niger). For the analysis of experimental results, analysis of variance (ANOVA) was developed using Design-Expert software, and model fit was evaluated with statistical indicators such as lack-of-fit test, coefficient of determination (R²), adjusted R², and predicted R².