Üstün yetenekli öğrencilerin belirlenmesine yönelik ev derecelendirme ölçeği'nin (SIGS-2) 5-10 yaş çocuklar için geçerlik ve güvenirlik çalışması ve üstün yetenekli çocukların ebeveynlerine yönelik geliştirilen sosyal duygusal öğrenme temelli aile eğitim programının etkililiği
A validity and reliability study of the scales for identifying gifted students–home rating scale (SIGS-2) for children aged 5–10, and the effectiveness of a social-emotional learning-based family education program for parents of gifted children
  1. Tez No: 949549
  2. Yazar: SEVİNÇ ZEYNEP KAVRUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE FİGEN TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırma, üstün yetenekli çocukların gelişimsel ihtiyaçlarına bütüncül bir perspektifle yaklaşarak hem çocuklara hem de ebeveynlerine yönelik destek süreçlerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. İki ana çalışmadan oluşan araştırmanın Çalışma 1 kısmında, çoklu değerlendirme yaklaşımını desteklemek amacıyla SIGS-2 Ev Derecelendirme Ölçeği'nin Türkçeye uyarlaması gerçekleştirilmiştir. 5–10 yaş aralığında çocuğu bulunan 974 ebeveynle yürütülen geçerlilik ve güvenirlik analizlerinde, doğrulayıcı faktör analizi bulguları modelin yüksek düzeyde uyum sağladığını göstermiştir (CFI=0.998, GFI=0.994, RMSEA=0.017). Madde-toplam korelasyonları 0.32–0.79, güvenirlik katsayıları 0.87–0.96 aralığında bulunmuştur. Kriter geçerliliği kapsamında yapılan analizlerde ise, SIGS-2 Ev Derecelendirme Ölçeği ile SIGS-2 Okul Derecelendirme Ölçeği, okul öncesi ve ilkokul dönemi aday bildirim formları ile orta düzeyde; TONI-3 ve NNAT-I testleriyle anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur. Çalışma 2 kapsamında ise, 7-10 yaş aralığındaki üstün yetenekli çocukların ebeveynlerine yönelik Sosyal Duygusal Öğrenme (SDÖ) temelli bir aile eğitim programı geliştirilmiş ve deney-kontrol gruplu deneysel desenle uygulanmıştır. Programa 15 gönüllü ebeveyn katılmıştır. Sekiz oturumdan oluşan program haftalık olarak yürütülmüş, etkileşimli yöntemler kullanılmıştır. Programın etkililiği ön test, son test ve altı hafta sonra yapılan kalıcılık testi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, ebeveynlerin farkındalıklarının arttığını, stres ve tükenmişlik düzeylerinin azaldığını; bu etkinin kalıcılık testiyle sürdüğünü göstermiştir. Ancak, SIGS-2 ve ebeveyn-çocuk ilişkisi puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to strengthen support processes for both gifted children and their parents by adopting a holistic perspective on the developmental needs of gifted children. The research consists of two main studies. In Study 1, the Turkish adaptation of the SIGS-2 Home Rating Scale was conducted to support a multi-method assessment approach. Validity and reliability analyses were carried out with 974 parents of children aged 5 to 10. Findings from the confirmatory factor analysis indicated a high level of model fit (CFI = 0.998, GFI = 0.994, RMSEA = 0.017). Item-total correlations ranged between .32 and .79, and reliability coefficients were between .87 and .96. In terms of criterion validity, the scale showed moderate correlations with the SIGS-2 School Rating Scale and candidate nomination forms for preschool and early primary education, as well as significant associations with the TONI-3 and NNAT-I intelligence tests. In Study 2, a Social Emotional Learning (SEL)-based parent education program was developed and implemented for parents of gifted children aged 7 to 10 using a pretest-posttest control group design. Fifteen parents voluntarily participated in the program, which consisted of eight weekly sessions using interactive methods. The effectiveness of the program was evaluated through pretest, posttest, and a follow-up test administered six weeks later. Results indicated an increase in parental awareness and a significant decrease in stress and burnout levels, with these effects sustained over time. However, no statistically significant changes were observed in SIGS-2 or parent-child relationship score.