Faz değiştiren malzemeler kullanılarak li-ıon bataryaların pasif soğutulması
Passive cooling of li-ion batteries using phase change materials
  1. Tez No: 947928
  2. Yazar: MERVE SANDIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN PUSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte güçlü ve hafif elektronik cihazlara olan talebin artması, bu sistemlerin geliştirilmesi ve sürdürülmesini kritik bir öneme sahip hâle getirmiştir. Geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılan Li-ion piller; yüksek çıkış gücü, yüksek enerji yoğunluğu ve yüksek gerilim gibi özellikler sunmaktadır. Ancak, bu pillerin yüksek çalışma sıcaklıkları, şarj/deşarj döngülerinin tekrarlanmasıyla birlikte kapasitelerinin hızla düşmesine ve toplam çıkış gücünün azalmasına neden olabilmektedir. Pil sistemlerinde karşılaşılan performans ve güvenlik problemlerinin çözümünde termal yönetim sistemleri önemli bir etkiye sahiptir. Li-ion pillerin termal yönetimi üç ana yöntemle sınıflandırılmaktadır: hava soğutma, sıvı soğutma ve faz değiştiren malzeme (FDM) ile soğutma. Mevcut literatürde hava ve sıvı soğutma sistemleri aktif termal yönetim sistemleri olarak sınıflandırılırken, FDM ile yapılan soğutma pasif bir sistem olarak değerlendirilmektedir. Aktif termal yönetim sistemlerinin verimli olduğu kanıtlanmış olsa da, batarya yüzeyinden ısıyı dağıtmak için önemli ölçüde alan gerektirmektedir. Buna karşılık, pasif termal yönetim sistemleri mekanik bileşenler ve ek güç gereksinimini ortadan kaldırmaktadır. Belirtilen parametreler doğrultusunda, bataryanın gerekli sıcaklık sınırları içerisinde verimli ve doğru bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla uygun bir FDM seçilecektir. Analiz verileri ANSYS yazılımı kullanılarak sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
As the demand for powerful and lightweight electronic devices increases in tandem with advancing technology, the development and maintenance of suitable systems has become a matter of critical importance. Lithium-ion batteries, which are utilised in a wide range of applications requiring electricity, offer features such as high output power, high energy density, and high voltage. However, it should be noted that their high operating temperatures can lead to rapid capacity degradation and reduced total output power after repeated charge/discharge cycles. Thermal management systems have a significant impact on solving performance and safety issues encountered in battery systems. The thermal management of lithium-ion batteries can be categorised into three methods: air cooling, liquid cooling, and cooling with phase change material (PCM). In the extant literature, air and liquid cooling systems are classified as active thermal management systems, while PCM cooling is considered to be passive. Active thermal management systems have been shown to be efficient but require significant space to dissipate heat from the battery surface. Conversely, passive thermal management systems mitigate the necessity for mechanical components and auxiliary power to operate. Within the specified parameters, a suitable PCM will be selected to ensure the battery operates within the required temperature limits efficiently and accurately. The analysis data will be provided using ANSYS software.