Alt üriner sistem enfeksiyonlu kedilerde çok yönlü çevre düzenlemesinin idrar analizlerine olan etkisinin belirlenmesi
Determination of theeffect of multi modal environment modification on urine analysis in cats with lower urinary tract i̇nfections
  1. Tez No: 947932
  2. Yazar: HALİL EMRE CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırma, FLUTD tanısı alan kedilerde, rutin sağaltım uygulamalarına ilaveten gerçekleştirilen çok yönlü çevresel düzenlemeler (MEMO) ile hastalığın seyri ve idrar muayenelerinde meydana gelen değişimlerin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde getirilen 15 hasta ve 10 sağlıklı kedi üzerinde gerçekleştirildi. Veriler, idrar muayeneleri ve MEMO kriterlerine göre toplandı. Elde edilen veriler, parametrik ve non-parametrik testlerle analiz edildi. Bulgular: Araştırmada yer alan hasta kedilerin tamamı erkek, kısırlaştırılmış ve apartman ortamında yaşamaktaydı. %71,4'ü kısa tüylü ırklardan oluşurken, hiçbirinde tırnak sökme operasyonu ve ilaç kullanımı bulunmadığı belirlendi. MEMO kriterlerine dayalı çevresel düzenleme sonrası davranışsal belirtilerde anlamlı klinik iyileşmeler gözlemlendi. İdrar yaparken zorlanma, hematüri ve dizüri gibi alt üriner sistem semptomlarında azalma görüldü. İshal ve konstipasyon gibi sindirim sistemi ile ilişkili semptomlarda da düzelme kaydedildi. Stres kaynaklı davranış bozukluklarında genel bir azalma görüldü. Strip temelli idrar analizlerinde 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the course of the disease and changes in urinalysis findings in cats diagnosed with FLUTD, by implementing a multimodal environmental modification (MEMO) in addition to routine treatment protocols. Material and Methods: The study was conducted on 15 patients and 10 healthy cats at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine. Data were collected according to urine examinations and MEMO criteria. The obtained data were analyzed with parametric and non-parametric tests. Results: All of the patient cats included in the study were male, neutered and living in an apartment. 71.4% of them were short-haired breeds, and none of them had undergone declawing or medication use. Significant clinical improvements were observed in behavioral symptoms after the environmental adjustment based on MEMO criteria. Lower urinary tract symptoms such as straining during urination, hematuria and dysuria were reduced. Improvements were also noted in digestive system symptoms such as diarrhea and constipation. A general decrease was observed in stress-related behavioral disorders.