Bölünmüş derece gün yöntemi ile bina enerji tüketiminin belirlenmesi
Determination of building energy consumption with split degrr day method
  1. Tez No: 947941
  2. Yazar: SERDAR KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN KURNUÇ SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada 12:00–14:00 ve 14:00-16:00 olmak üzere iki farklı zaman dilimine göre bölünmüş Derece Gün ve geleneksel Derece Gün yöntemleri farklı referans sıcaklıkları için Erzincan ilinde seçilen mevcut bir binanın ısıtma ve soğutma enerji ihtiyaçları hesaplanmıştır. Geleneksel DG ve bDG yöntemleri ile hesaplanan ısıtma enerjisi ihtiyacı mevcut binanın gerçek ısıtma enerjisi tüketim verileri ile karşılaştırılmıştır. Özellikle 15 °C referans sıcaklığı baz alınarak ve 12:00–14:00 zaman dilimindeki bIDG hesaplamalarının, gerçek enerji tüketimine daha yakın sonuçlar verdiği görülmüştür. 15 °C referans sıcaklığı ve 12:00–14:00 zaman diliminde yapılan bIDG hesaplamasında, geleneksel DG yöntemine göre %2.47 daha az yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı belirlenmiş olup, bu sonuç bIDG yönteminin ısıtma enerjisi ihtiyacı belirleme doğruluğunu artırarak ülke genelinde anlamlı düzeyde enerji tasarrufu sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This scheme calculates the available heating and cooling energy for a selected building in Erzincan province using the Degree Day and traditional Degree Day methods, divided into two time periods: 12:00–14:00 and 14:00–16:00. The heating energy consumption calculated by the traditional DG and bDG methods is compared with the actual heating energy consumption data of the existing building. Specifically, the 15°C reference temperature-based pricing and the 12:00–14:00 bIDG scheduling results are more similar to the actual energy consumption. The 15°C reference temperature-based pricing and the 12:00–14:00 bIDG scheduling results in 2.47% less annual heating energy than the traditional DG method. This result demonstrates that bIDG can significantly increase the lifespan of heating energy in the country by providing energy savings.