Total abdominal histerektomi uygulanan obez hastalarda akut ve kronik ağrıda transversus abdominis plan bloğunun etkisi
Total abdominal histerektomi uygulanan obez hastalarda akut ve kronik ağrıda transversus abdominis plan bloğunun etkisi
- Tez No: 947943
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızda Total Abdominal Histerektomi (TAH) operasyonu geçiren obez hastalarda operasyon sonrasında genel anestezi altında Transversus Abdominis Plan (TAP) bloğu uygulananlarda postoperatif dönemde bu analjezi yönteminin akut ve kronik ağrıya etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Etik Kurul onayı alındıktan sonra 15.04.2023-15.04.2024 tarihleri arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Ameliyathanesinde jinekolojik operasyona giren acil olmayan, genel anestezi ile operasyona alınan 25-75 yaş aralığında, ASA I-II sınıfı, VKI>30 olan ve TAH olan kadın hastalardan TAP bloğu yapılan hastaların verileri incelenmiştir. Yapılan dosya taramasında 3 ay ve daha öncesi opere olduğu saptanan hastalar telefonla aranarak kronik ağrı açısından ağrıları olup olmadığı sorgulanmıştır. Ağrı tanımlayan hastalara 11 adet sorudan oluşan bir test yapılarak ağrının yoğunluğu ve karakteristiği belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda TAP bloğu yapılan obez hastalarda ağrı skorlarının ortalaması düşük (VAS
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, the effects of this analgesia method on acute and chronic pain in the postoperative period in obese patients who underwent Total Abdominal Hysterectomy (TAH) surgery and were treated with Transversus Abdominis Plan (TAP) block under general anesthesia were investigated. Materials and Methods: After obtaining the approval of the Ethics Committee, the data of female patients who underwent non-emergency gynecological surgery under general anesthesia between the ages of 25-75, ASA I-II class, BMI>30 and TAH in the Gynecology and Obstetrics Operating Room between 15.04.2023-15.04.2024 and who underwent TAP block were examined. In the file scan, patients who were determined to have had surgery 3 months or more ago were called by phone and questioned whether they had chronic pain. The intensity and characteristics of the pain were determined by performing a test consisting of 11 questions on the patients who described the pain. Results: In our study, patients who underwent TAP block showed a low average pain score (VAS < 5, VRS < 3), and it was observed that pain levels decreased progressively within 24 hours. Analgesic requirements were reduced in 56.3% of the patients, and postoperative pain was resolved in less than one month in 83.9% of the patients. Chronic pain was identified in only 6 patients, and no correlation was found between BMI values and VAS, VRS, or RAMSEY scores. Conclusion: It was found that TAP block reduces pain scores and decreases the percentage of chronic pain conversion in obese individuals. However, no significant correlation was observed between BMI and pain scores. We believe that further studies with a larger patient sample are needed to evaluate the relationship between TAP block use and pain in obese individuals.