Arkeoloji müzelerinin çocuklara yönelik faaliyetleri
Activities of the archeological museums for children
  1. Tez No: 94798
  2. Yazar: PEMBE BENUĞUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYAT ERKANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Benuğur, Pembe, Arkeoloji Müzelerinin Çocuklara Yönelik Faaliyetleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr.Hayat Erkanal, V- 147 s. Tarihsel ve kültürel kaynaklar yönünden zengin ve çok değişik kültürlerin sürekli etkileşim içinde olduğu Türkiye'de tarih, kültür, iletişim ve aktif öğrenme ortamı olarak Arkeoloji müzeleri eğitimde öğretmeni ve öğrenciyi biraraya getirecek bir eğitim ortamıdır. Arkeoloji müzelerinin eğitim ortamı olarak etkin hale gelebilmesi, öğrencilere yönelik yeni etkinliklerin belirlenebilmesi için ilköğretim öğrencilerine anket düzenlenmiş, çocukların bu konuda çok duyarlı oldukları ve müzelerden eğitim ortamı olarak faydalanmak istedikleri tablolar halinde açıklanmıştır. Arkeoloji müzelerinin eğitim ortamı olarak etkin hale gelebilmesi, öğrencilere yönelik yeni etkinliklerin belirlenebilmesi için öğretim Üyeleri, Müze araştırma görevlileri, Rehberler, Arkeoloji ve Sanat Tarihi öğrencileri ve ilköğretim öğretmenlerine anket düzenlenmiş ve bu konudaki görüşleri belirlenmiş, tablolar halinde açıklanmıştır. Bu çalışmada müzelerin temel işlevi olan "Eğitinfin etkin hale gelebilmesi için Arkeoloji Müzelerinde en kısa sürede çocuklara yönelik etkinliklerin (yaratıcı drama seramik çalışmaları, eser mulajları, broşür, video gösterileri, belgeseller) başlatılması, Müze Eğitbilim Uzmanı, Rehber öğretmen, Gönüllü Öğretmenlerin müzelerde görevlendirilmesi gerekmektedir. Dünya ülkelerinde hızla çoğalan Çocuk Müzelerinin, Arkeoloji Müzeleri bakımından zengin Türkiye'de de gelişmesi, Arkeloloji Müzelerinde bağımsız çocuk müzelerinin kurulması ilk adım olarak önemlidir. 147
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Benuğur Pembe, Activities of the Archeoiogical Museums for Children, Master of Arts Assertion. Advisor. Prof.Dr.Hayat Erkanal, V- 147 s. Being an active platform of culture, communication and active learning, the archaeological museums are educational environments to bring the teachers and students together in Turkey with rich historical and cultural resources where very different cultures are in a continuous interaction. Questionnaires were applied to the primary school pupils for activation of the archaeological museums as educational environments, and determination of some new activities towards the pupils, and the high sensitiveness and desires of the children to make use of the museums as an educational platform were demonstrated in tables. For activation of the archaeological museums as an educational environment and determination of activities towards the pupils, a number of questionnaires was also applied to the teachers, instructors, guides, archaeology and history of arts students and primary school teachers to take their comments and opinions that were detailed in tables. This study emphasises that it is necessary to commence the child activities (creative drama, ceramic works, critics, leaflets, video shows, documentaries) in the archaeological museums for activation of the“education”that is the primary function of the museums, and deploy the museum teaching experts, guide teachers, voluntary teachers in the museums in a shortest possible time. Establishment and development of the independent child museums in the archaeological museums in Turkey, that is rich of such museums, is important as the initial step, as the number of child museums rapidly increases in the world. 146