Kardiyak implante edilebilir elektronik cihaz (CIED) jeneratör replasmanı yapılan hastalarda aynı marka cihaz ile farklı marka cihaz replasmanı yapılmasının akut ve kronik dönem pil cebi enfeksiyonu ve komplikasyonları üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of same-brand versus different-brand device replacement on acute and chronic pocket infections and complications in patients undergoing cardiac implantable electronic device (CIED) generator replacement
  1. Tez No: 947989
  2. Yazar: ÖZGE ARDALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, jeneratör replasmanı yapılan hastalarda aynı marka cihaz ile farklı marka cihaz replasmanı yapılmasının akut ve kronik dönem pil cebi enfeksiyonu ve komplikasyonları üzerine etkisini araştırmak, özellikle hematom ve erken dönem enfeksiyon gibi klinik sonuçlarla ilişkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde 1 Ocak 2020 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında, EHRA Konsensusu'na göre deneyimli operatörlerce jeneratör replasmanı yapılan 994 hasta retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalar, orijinal cihazla aynı marka (n=482) ve farklı marka (n=512) jeneratör replasmanı yapılanlar olarak iki gruba ayrıldı. Klinik ve prosedürel veriler ile komplikasyon oranları çok değişkenli analizlerle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda, jeneratör replasmanı yapılan hastalarda pil cebi hematomu gelişme oranı %4,7 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the impact of replacing a CIED generator with a different-brand device, as opposed to the same-brand device, on acute and chronic pocket infections and complications. Special attention was given to clinical outcomes such as hematoma formation and early infections. Methods: In this retrospective, single-center study, 994 patients who underwent generator replacement between January 1, 2020, and December 31, 2023, at Ankara Bilkent City Hospital, was included. All procedures were performed by experienced operators in accordance with EHRA Consensus Guidelines. Patients were divided into two groups: same-brand replacements (n=482) and different-brand replacements (n=512). Clinical and procedural data, along with complication rates, were analyzed using multivariable logistic regression models. Results: In our study, the incidence of pocket hematoma among patients undergoing generator replacement was found to be 4.7%.