Kardı̇yak ı̇mplante edı̇lebı̇len elektronı̇k cı̇haz tarafından saptanan atrı̇al yüksek hız epı̇zodları ı̇le kardı̇yorespı̇ratuar fı̇tness ı̇lı̇şkı̇sı̇
The association between cardiorespiratory fitness and atrial high rate episodes detected by implantable cardiac electronic devices
- Tez No: 460254
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KOZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı bazal kardiyorespiratuar fitness (CRF) değerinin kardiyak implante edilebilir elektronik cihazla (CIED) saptanmış atrial high rate episod (AHRE) ile ilişkisini incelemekti. Yöntem: Çalışma Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı tarafından yürütülmüş olup, çalışmaya Mart 2014 ile Ocak 2016 tarihleri arasında dual PM takılan 496 hasta dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Bütün çalışma hastalarına transtorasik ekokardiyografi (TTE) yapıldı. Cihaz implantasyonundan 6 ay sonra cihaz interrogasyonundan önce semptom-sınırlı standart koşu bandı efor testi yapıldı. CRF değerleri hesaplandı. Efor testi sonrası AF gelişimi için risk faktörü olarak tanımlanan >220vuru/dk ve >6/dk süren atrial aktiviteler baz alınarak cihaz interrogasyonu yapıldı. AHRE değerlendirmesi sonrası hastalar AHRE(+) ve AHRE(-) olarak gruplandı. Bulgular: Dışlanma kriterlerinin uygulanmasının ardından çalışma popülasyonu 434 hastadan (erkek; 61.5%, ortalama yaş; 66.75 ± 9.02) oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Background: This study sought to evaluate the association between cardiorespiratory fitness and atrial high rate episodes detected by implantable cardiac electronic devices Methods: 496 patients implanted with pacemaker were included in this study. Patients underwent symptom limited exercise stress testing 6 months later to determine peak metabolic equivalents (MET's). Cardiorespiratory fitness was categorized as low (CRF 85%). Devices were interrogated subsequently in order to detect atrial high rate episodes. Patients were categorized as AHRE (+) and AHRE (-) based on the presence of AHRE during device interrogation. Results: There were no differences in baseline characteristics.