Resim sanatında biçimsel oluşturma bağlamında rastlantı etmeni ve form ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between randomness and form in the context of stylistic creation in the art of painting
- Tez No: 948017
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORKUN MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, herhangi bir fenomenin insan zihnindeki yansımasını açığa çıkarma sürecinde başvurulan“form”olgusunun oluşumunda rastlantının rolünü araştırmaktadır. Yazım sürecimde, resimlerimde insanın varoluşuna özgü çok katmanlı ve muğlak yapının, tekil bir temsile indirgenmesinde rastlantısal müdahalelerin nasıl yardımcı olduğuna dair düşüncelerime yer verilmiştir. İlk bölümde, temel kavramlar olan rastlantı ve formun tanımları ile tarihsel ve çağdaş ideolojilerdeki yerleri ele alınmıştır. İki ana bölümden oluşan çalışmanın ikinci kısmı, sanat tarihinde rastlantı ve form ilişkisinin konumuna odaklanmaktadır. Devamında, rastlantısallığın temel üretim motivasyonu olarak benimsendiği akımlar ve bu yaklaşımla üretim yapan sanatçılar örneklerle incelenmiştir. Son bölümde ise eserlerim başlığı altında, kendi resimlerimin kavramsal bağlamları ve biçimsel özelliklerine dair bilgiler paylaşılmış ve metin bu doğrultuda sonuca ulaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explores the role of chance in the formation of form, a concept employed to externalize the mental reflection of phenomena in the human mind within the context of visual art. Throughout my writing process, I reflect on how chance-based interventions contribute to reducing the multilayered and ambiguous structure- assumed to be inherent in human existence-into a singular form of representation in my paintings. First section outlines and analyzes the core concepts of chance and form, addressing their definitions and situating them within both historical and contemporary ideological frameworks. Comprising two main sections, the latter part of the study focuses on the relationship between chance and form within the context reative strategy and examines the practices of artists who employ this approach, supported by specific examples. In the final section, titled My Works, I present an analysis of the conceptual framework and formal characteristics underlying my own paintings. Through this discussion, the study arrives at its conclusion.