Ankara ilindeki Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapmakta olan aile hekimlerinin tıbbi olarak açıklanamayan belirtilerle ilgili bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors of family physicians working in Family Health Centers in Ankara province regarding medically unexplained symptoms
- Tez No: 820596
- Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Ankara ilindeki aile sağlığı merkezlerinde görev yapan aile hekimlerinin tıbbi olarak açıklanamayan belirtiler ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kesitsel, tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. Çalışma 20 Nisan 2023 ve 20 Haziran 2023 tarihleri arasında Ankara ilinde yapılmıştır. Ankara ilindeki aile sağlığı merkezlerinde görev yapmakta olan 397 aile hekimi gönüllülük esası ile çalışmaya katıldı. Katılımcılara sosyodemografik ve mesleki özellikleri ile tıbbi olarak açıklanamayan belirtiler hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirildiği soruları içeren anket formu yüz yüze uygulandı.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE KNOWLEDGE, ATTITUDES AND BEHAVIORS OF FAMILY PHYSICIANS WORKING IN FAMILY HEALTH CENTERS IN ANKARA PROVINCE REGARDING MEDICALLY UNEXPLAINED SYMPTOMS ABSTRACT Objective: To evaluate the knowledge, attitudes and behaviours of family physicians working in family health centres in Ankara province about medically unexplained symptoms. Materials and Method: This study is a cross-sectional, descriptive survey. The study was conducted in Ankara between 20 April 2023 and 20 June 2023. A total of 397 family physicians working in family health centres in Ankara participated in the study voluntarily. A questionnaire form including questions about sociodemographic and occupational characteristics and knowledge, attitudes and behaviours about medically unexplained symptoms was applied to the participants face-to-face.