Ankara ilindeki aile sağlığı merkezlerinde görev yapmakta olan aile hekimlerinin WONCA (dünya aile hekimliği birliği) Avrupa tanımında yer alan çekirdek yeterlilikler hakkındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and attitudes of family physicians working in family health centers in Ankara on the core qualifications in the European definition of WONCA (world association of family medicine)
- Tez No: 956528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: WONCA Avrupa tanımında yer alan çekirdek yeterlilikler aile hekimliği disiplinin temelini oluşturmaktadır. Bu çalışma ile aile sağlığı merkezlerinde görev yapmakta olan aile hekimlerinin çekirdek yeterlilikler hakkındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi ve bu konudaki farkındalığın arttırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kesitsel, tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. 1 Şubat 2023 ve 31 Temmuz 2023 tarihleri arasında Ankara ilinde bulunan aile sağlığı merkezlerinde görev yapmakta olan 247 aile hekimi gönüllülük esası ile çalışmaya katılım göstermiştir. Katılımcılara sosyodemografik ve mesleki özellikleri ile bilgi ve tutum değerlendiren sorular içeren anket çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Aile hekimlerinin WONCA Avrupa tanımında yer alan çekirdek yeterlilikler hakkındaki bilgi ve tutumları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The core competencies included in the WONCA European definition form the basis of the discipline of family medicine. This study aimed to evaluate the knowledge and attitudes of family physicians working in family health centers about core competencies and to raise awareness on this issue. Materials and Methods: The study is a cross-sectional, descriptive type survey study. Between February 1, 2023 and July 31, 2023, 247 family physicians working in family health centers in Ankara participated in the study on a voluntary basis. The survey, which included questions assessing sociodemographic and professional characteristics, as well as knowledge and attitudes, was administered online to the participants. Family physicians' knowledge and attitudes about the core competencies included in the WONCA European definition were evaluated. IBM SPSS-20 program was used to analyze the data and a p value of