Sağlık kurumlarında hasta merkezli iletişim engellerinin algılanan bakım kalitesi ve hastane değeri ile ilişkisi: Cerrahi kliniği örneği
The relationship between patient-centered communication barriers in healthcare institutions and perceived of care quality and hospital value: A surgical clinic example
  1. Tez No: 948066
  2. Yazar: MERVE HOROZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışması cerrahi kliniğinde yatan hastaların hasta merkezli iletişim engelleri, bakım ve hastane hizmetleri kalitesi ve hastane değeri algılarını değerlendirmek, sosyodemografik özelliklerin hastaların hasta merkezli iletişim engelleri, bakım ve hastane hizmetleri kalitesi ve hastane değeri algılarında fark oluşturup oluşturmadığını ortaya koymak ve hasta merkezli iletişim engellerinin varlığı ile hastane değeri ve bakım kalitesi algısı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kesitsel türde tasarlanan bu araştırmanın evrenini, araştırmanın gerçekleştirildiği tarihlerde (Kasım 2023-Ocak 2024) Zonguldak ili Devrek Devlet Hastanesi cerrahi kliniklerinde yatarak tedavi gören hastalar oluşturmaktadır. Veriler yüzyüze anket yöntemi kullanılarak ve gönüllülük esas alınarak elde edilmiştir. Araştırmaya, dahil olma kriterlerini karşılayan 325 hasta katılmıştır. Araştırmanın verileri sosyodemografik bilgi formu, Hasta Merkezli İletişim Engelleri Ölçeği, Hemşirelik Bakımı ve İlgili Hastane Hizmetlerinin Kalitesine İlişkin Hasta Algısını Değerlendirme Ölçeği ve Hastane Algılanan Değer Ölçeğinden oluşan anket formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirmesinde tanımlayıcı analizler, güvenirlik analizi, normallik testleri (Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk), non-parametrik hipotez testleri (Mann-Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis Testi) ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Analizler katılımcıların Hasta Merkezli İletişim Engelleri Ölçeğinden (M:3,61; min:3-max:5) orta düzeyde ve Hemşirelik Bakımı ve İlgili Hastane Hizmetlerinin Kalitesine İlişkin Hasta Algısını Değerlendirme Ölçeği (M:4,00; min:4-max:5) ve Algılanan Hastane Değeri ölçeğinden (M:4,00; min:3-max:5) yüksek düzeyde puanlar elde ettiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to evaluate patient-centered communication barriers, the quality of care and hospital services, and their perceptions of hospital value. It also aims to determine whether sociodemographic characteristics influence patients' perceptions of patient-centered communication barriers, care, and hospital service quality, as well as their perceptions of hospital value, and to examine the relationship between the presence of patient-centered communication barriers and perceptions of hospital value and care quality. This cross-sectional study aimed to include patients hospitalized in the surgical clinics of Devrek State Hospital in Zonguldak Province during the study period (November 2023–January 2024). Data were collected through face-to-face surveys based on voluntary participation. A total of 325 patients meeting the inclusion criteria participated in the study. Data collection involved a questionnaire comprising a sociodemographic information form, the Patient-Centered Communication Barriers Scale, the Patient Perception of Nursing Care and Related Hospital Services Quality Scale, and the Hospital Perceived Value Scale. Data analysis included descriptive statistics, reliability analysis, normality tests (Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk), non-parametric hypothesis tests (Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis Test), and Spearman correlation analysis. The analyses showed that participants scored moderately on the Patient-Centered Communication Barriers Scale (M: 3.61; min: 3-max: 5) and obtained high scores on the Patient Perception of Nursing Care and Related Hospital Services Quality Scale (M: 4.00; min: 4-max: 5) and the Perceived Hospital Value Scale (M: 4,00; min:3-max:5) at a high level.