Karşılaştırmalı hukukta eşler arasında mal rejimleri
Matrimonial property regimes in comparative law
  1. Tez No: 948068
  2. Yazar: FATMA GÖZDE AÇAR CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN ÖZDEN MERHACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Karşılaştırmalı hukuk özellikle hukukun birleştirilmesi ve kanun yapma faaliyetleri açısından kullanılan bir araçtır. Başlangıçta aile hukuku gibi ulusal niteliği baskın olan alanlarda maddi hukukun birleştirilmesinin zor hatta olanaksız olduğu kabul edilmekteyse de günümüzde bu anlayış değişmektedir. Geçmişte de bu alanın Avrupa genelinde büyük ölçüde benzerlik taşıdığı, bu benzerliğin kanonik hukuka dayalı ortak hukuk (ius commune) oluşturduğu aile hukukunun sekülerleşmesinden ulusal hukuk sistemlerinde çeşitlenmenin görülmeye başlandığı bu nedenle tamamen birleştirmenin olanaksız olmadığı düşüncesi ile bu alanda çalışmalar devam etmektedir. Avrupa Aile Hukuku Komisyonu bu alanda karşılaştırmalı hukuk çalışması yapmak amacıyla bir vakıf olarak kurulmuş ve çalışmalarına ilk kez 2001 yılında başlamıştır. Komisyon başlangıç için boşanma ve nafaka konuları seçmiş olup 2006 yılının sonlarında komisyonun karşılaştırmalı hukuk çalışması olan Avrupa Aile Hukuku'nun İlkeleri arasında eşler arasında mal rejimlerinin de yer alması gerektiğine karar vermiştir. Komisyon Eşler Arasında Mal Rejimlerine İlişkin İlkeleri ilk kez 2013 yılında yayımlamıştır. Bu çalışmada Türk, Alman ve Fransız hukukunda eşler arasında mal rejimleri tarihsel gelişim içinde Roma hukukundan başlayarak karşılaştırmalı hukuk kapsamında ele alınacak günümüzdeki gelişmelere kadar incelenerek bu alanda hukukun birleştirmesinin mümkün olup olmadığı araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Comparative law is an essential tool in the unification and harmonization of legal systems, particularly in legislative processes. Although family law was traditionally seen as too deeply rooted in national traditions to allow for substantive unification, this perception has gradually shifted. Historically, family law across Europe exhibited a high degree of similarity, largely shaped by the ius commune tradition, which was rooted in canon law. While the secularization of family law has progressively contributed to the diversification of national legal systems, this development does not necessarily eliminate the potential for unification. The Commission on European Family Law (CEFL), established in 2001 to conduct comparative research in this field, initially focused on divorce and maintenance. In late 2006, it decided to include matrimonial property regimes between spouses within its scope. The Principles of European Family Law Regarding Property Relations Between Spouses were published in 2013 as part of this effort. This thesis examines the matrimonial property regimes in Turkish, German, and French law in the historical development starting from Roman law to current developments within the scope of comparative law and it will be investigated whether it is possible to harmonize the law in this field.