Örgütlerin kuruluş dönemlerinde örgüt kültürü oluşturmaları sırasında karşılaştıkları sorunlar
The Problems that organizations come across during the eastablishment of organizations while building the organizational culture
  1. Tez No: 94807
  2. Yazar: ÇİMEN ÜLKÜ ALGANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Toplumların olduğu gibi örgütlerin de yeni elemanlarına aktarılacak ortak düşünce ve duygu kalıpları, kısacası bir kültürel kalıtımları vardır. Dolayısı ile, her örgüt kendi değerleri, inançları, felsefesi, kahramanları, mit ve törenlerinden oluşan ve nesilden nesile aktarılan bir kültüre sahiptir. Güçlü bir kültürel yapı, örgüt çalışanlarının davranışlarını biçimlendirmede önemli bir araçtır. Örgütün kültürel yapısı, örgüt çalışanlarının çalışma stilini, temposunu oluşturur, örgüt içerisindeki havayı, yani örgütün iklimini ve kimliğini belirler. Bir örgütte kültürel yapının varlığı ile, bize göre,“örgütün yapısını tanıma”ve“dışkamularına tanıtma”görevlerini içeren halkla ilişkiler uygulamaları arasında yakın bir ilişki söz konusudur. Örgütün, dış kamularına kendisini en iyi biçimde sunabilmesi, tanıtabilmesi için, bize göre, öncelikle kendi örgütsel yapısını, iletişim akışını, çalışan elemanlarını, işleyişine ilişkin problemlerini ve ihtiyaçlarını, bunun yanısıra dışkamularının gereksinimlerinin tanıması, onların beklentilerinden haberdar olması gerekmektedir. Örgütün iç kamuları, yani çalışanları arasındaki iletişim akışını oluşturmak, sürekliliğini sağlamak, örgütün kültürel yapısına uygun bir kurumsal kimlik oluşturmak ve örgüt içinde tespit edilmiş problemlerin, ihtiyaçların giderilmesine ilişkin planlar yapmak ve örgütün geleceğine ilişkin hedefler saptamakla genişletilebilecek örgütün halkla ilişkiler biriminin görevlerinden biri olan“örgütü tanıma”, aynı zamanda bir diğer işlevi olan“örgütü dışkamularına tanıtma”ya zemin hazırlamaktadır. Bir diğer deyişle, tanıtma işlevinin etkin bir şekilde yerine getirilebilmesi, örgütte ancak bu birim tarafından her yönüyle iyice analiz edilmiş, yani tanımlanmış, sistemli bir kültürel yapının varlığıyla olanaklıdır. Bunun yanısıra, hedef-kitlenin yani dışkamuların saptanması, söz konusu kamulara uygun içeriğe sahip mesajların hazırlanması ve dış kamulara ulaşılacak kitle iletişim araçlarının seçilmesi, medya ile sağlıklı ilişkiler kurulması ve çeşitli teknikler yardımıyla kurumsal kimliğin dış kamulara tanıtılması da, örgütün halkla ilişkiler biriminin diğer bir işlevi olan“tanıtma”yı oluşturan faaliyetlerdir. Örgüt içinden yürütülen halkla ilişkiler çalışmalarının yukarıda belirtilenler dışında diğer bir fonksiyonu da örgütün kamuoyu ile olan 136ilişkisinde, toplumsal sorumluluk anlayışını örgütte oluşturmasıdır. Örgütlerin, ekonomik, sosyal ve politik sorumluluklarını yerine getirmeleri, iş etiği anlayışı ile çalışmalarını sürdürmeleri, kar ve rekabet amacının yanısıra, toplumsal sorumluluklarının da olduğu anlayışını kamuoyunun hissettirmeleri, bugünün halkla ilişkiler anlayışında önemli bir yere sahiptir. Bir örgütün iş etiğine uygun bir şekilde çalışmalarını sürdürmesi ile bize göre örgüt kültürel yapısı arasında da bir ilişki vardır. Kişinin kendi çıkarları yanında örgüt çıkarlarına da hizmet etmesi gerektiğini savunan mikro etik anlayışı ancak; örgütün amaçları, hedefleri ve politikasının çalışanlar tarafından bilinmesini sağlayan, örgütteki işleyişe ilişkin örgütün sosyal ve ekonomik sorunları hakkında çalışanları bilgilendiren, örgütte alınan kararlar, gerçekleştirilen etkinlikler ve elde edilen başarılar konusunda çalışanları aydınlatan, yöneticiler ile elemanlar arasındaki iki yönlü iletişimi özendiren bir örgütsel iklimde güçlü bir örgüt kültürü yaratılması yoluyla var olabilir. 137
Özet (Çeviri)
Like the societies, organizations have some similar shared ideas and shaped feeling, in short, cultural inheritance to transfer the new members of the organization. Therefore, each organization has a culture which consists of its own values, believes, philosophy, heroes, myths and ceremonies that is transfered from one generation to the other. A strong cultural structure is an important tool in shaping the behaviours of the members of the organization. The cultural structure of the organization determines; the working style and tempo of organization members, the types of relationships whether it is formal or informal, and the atmosphere in the organization, in other words, organizational climate and in addition to this the corporate identity. We think that, there is a close relationship between the existence of cultural structure and the public relations practices that is consisted of two function parts called“situation analysis of organization”and“presentation of organization to its publics”. We think that, in order to present itself to its external publics, first of all, the organization has to recognize its own corporate structure, the flow of communication, the members, the problems and needs related to the organizational issues, and related to this, the organization has to be aware of the expectations of external publics. One of the functions of public relations applications that is called“situation analysis”, can be enlarged by forming the flow of communication between the internal publics and by supplying its continuity, by creating corporate identity which is suitable for the corporate structure, and by planning to solve the problems and satisfying the needs and by determining the corporate targets, at the same time prepares a suitable base for the other function of public relations that is called“presentation”. In other words, the possibility of the fulfilment of the“presentation function”can be achieved effectively only if there is a systematical cultural structure analysed in detailed and defined by the public relations department in the organization. Beside this, setting of the external publics, the preparation of the messages that are suitable for these publics, the choice of the mass-media 138tools that will reach these publics, and forming a strong relationship with media and lastly the presentation of the corporate identity by using some techniques are the facilities that form the other function of public relations in the organization, that is“presentation”. The other function of public relations, that is carried out inside the organization except the ones which we have mentioned before, is forming the mentality of social responsibility in the organization in establishing relations with its publics. The fulfillment of economical, social and political responsibilities, and maintaining their studies with the mentality of business ethics, in addition to the aim of profit and competition, their effort in making their publics feel that they have an understanding of social responsibilities, has an important place in today's understanding of public relations. We think that, there is also a relationship between one organization's cultural structure and the maintenance of the company's applications in norms of business ethics. The understanding of micro ethic, which defends that one has to serve for his/her organization as he/she serves for him/herself can exist only in a cultural climate by creating a strong culture in the organization where the corporate aims, targets and the policies are known by the members, and where the members are informed about the social and economic problems, where the members are enlightened about the decisions, performed activities, achieved successes, and where a two-way communication between managers and members is motivated. 139