Türkiye'de kooperatifçiliğin finansal sorunları ve çözüm önerileri-Pankobirlik örnek çalışması
Financial problems of cooperatives in Turkey and suggestions for solution-A case study: Pankobirlik
- Tez No: 99799
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET“Kişilerin ortak ekonomik, sosyal ve kültürel gereksinim ve özlemlerini müştereken sahip olunan ve demokratik kurallarla yönetilen bir işletme vasıtası ile karşılamak için gönüllü olarak oluşturdukları özerk bir örgüt”olarak tanımlanabilen kooperatifler kar amacından çok sosyal amacı gerçekleştirmeye yönelik faaliyette bulunurlar. Ortaklarına ucuz mal ve hizmet temin etmenin yanısıra ürünlerin piyasada en iyi koşullarda değerlendirilmesini ve en uygun fiyatlarla satılmasını sağlayan kooperatifler ilk defa 1863 yılında Memleket Sandıkları adıyla kurulmuştur. Ancak Mithat Paşa'mn öncülüğünde başlayan kooperatifçilik hareketinin bugünkü şekliyle ülkemizdeki tarihçesini Cumhuriyet dönemi itibariyle başlatmak mümkündür. Tarihteki gelişim sürecine bakıldığında Türkiye'de kooperatifçiliğin pek fazla gelişme kaydedemediği görülmektedir. Bunun asıl nedeni ise ülkemizde kooperatifçilikle ilgili temel sorunların dahi hala çözülmemiş olmasıdır. Finansman, üst örgütlenme, mevzuat, denetim ve eğitim sorunları olmak üzere beş bölüme ayrılan bu temel sorunlar çözülmedikçe dünyadaki kooperatifçilik alanında kaydedilen gelişmelere ulaşılamayacaktır. Finansmanın bir kısmını özkaynaklardan, büyük bir bölümünü de yabancı kaynaklardan sağlayan kooperatifler kaynak yetersizliği içindedir. Ortaklarının düşük gelir sahibi kişiler olması, yasayla ortaklık payı tavanına sınır getirilmesi, sınır getirilmemiş olsa dahi ortakların bu miktarı ödeyecek güçte olmaması nedeniyle özkaynakları sınırlı olan kooperatifler aynı zamanda yetersiz özkaynakları nedeniyle bankalardan ya da diğer 176kuruluşlardan kolaylıkla kredi temin edememektedir. Finansman sorununun temelini oluşturan bu unsurların yeterli düzeye getirilmesi için en iyi yol kooperatiflerin kendi fînansal kuruluşlarını oluşturmalarıdır. Diğer bir deyişle finansmanına ve yönetimine kooperatif ve üst kuruluşların egemen olacağı bir Kooperatifler Bankası kurulmalıdır. Gerek uluslararası ilişkilerde gerekse yurtiçi piyasalarda etkinliği arttırmak için kooperatifler üst örgütlerini kurmalı ve birim olarak gerçekleştiremedikleri tüm faaliyetleri karşılıklı yardım ve destekle yerine getirmelidirler. Bunun dışında kooperatif ortaklarına, yöneticilere ya da kooperatiflerle ilgili görevlilere gerekli eğitim verilmeli, teoriden çok uygulamaya yönelik eğitim programları hazırlanmalıdır. Kooperatifçilikle ilgili kamu kuruluşları arasındaki koordinasyon eksikliği nedeniyle ortaya çıkan çelişkilerin giderilmesi için Kooperatifler Bakanlığı kurulmalı, kooperatiflerle ilgili düzenlenen dört ayrı yasa yerine günün koşullarına uygun, kooperatifçilik hareketinin demokratikleşmesini sağlayan tek bir çerçeve yasa çıkarılmalıdır. Devlet tüm bu sorunların çözümünde kooperatiflere gerekli yardımı yapmalı, özellikle kuruluş dönemlerinde fînansal destek vermeli ancak gelişme aşamasında bu desteği çekmelidir. Özellikle kooperatiflerin yönetimine karışmamalı, demokratik yapılarına zarar vermemelidir. Ayrıca bir KİT olan Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş özelleştirilmeli ve 27 pancar kooperatifinin üst kuruluşu ve 3 özel şeker fabrikasının sahibi olan (Amasya, Konya, Kayseri) Pankobirlik'e devredilmelidir. 177
Özet (Çeviri)
SUMMARY“A co-operative is an association of persons who have voluntarily joined together to achieve a common end through the formation of a democratically controlled organisation, making equitable contributions to the capital required and accepting a fair share of risks and benefits of the undertaking in which the members actively participate.”The co-operatives have social aims so that it is not important to gain profit for them. They not only obtain cheap goods and service to their partners but also appreciate the products in best conditions and sell them with the best price in market. The co-operatives were established in 1863 with the name of Country Chest by Mithat Paşa. But it is possible to accept the beginning of the co-operatives' history after the declaration of Rebuplic in Turkey. During the period of time the co-operation has not developed in Turkey. Because the co-operatives in our country still couldn't solve their main problems like finance, organization, law, audit and education. Unless they solve these problems they couldn't reach the development of the cooperation in the world. The co-operatives have lack of owned and loan capital. Because partners of co-operatives are poor people and they couldn't pay their share capital, the owned capital is unsufficient. Also loan capital is weak because co-operatives couldn't have credit easily. So the best solution is to establish a Cooperatives Bank which is owned by co-operatives and their organizations. 178Co-operatives should establish their organizations in order to increase the effectiveness in both national and international markets and they should achieve the duties that they could not make by themselves. Besides, all co-operative societies should make provision for the education of their members, officers and employees and they should prepare educational programmes which include practise, not much theory. A Co-operative Ministry should be established in order to avoid contradiction between the public utilities that deal with co-operation. Also instead of four laws it's better to pass only one law about co-operation which contains democracy. Certainly the government will help co-operatives to solve all these problems, especially financial problems at the beginning. But later on it shouldn't interfere the management of co-operatives and give a damage to their democratical structure. In addition Turkish Sugar Factories A.Ş. should be privatizated and it should be transferred to the Pankobirlik which is the organization of 27 Beet Co-operatives and the owner of the 3 private sugar factories (Amasya, Konya, Kayseri). 179