Farklı malzeme ve çeper kalınlıklarındaki izogrid yapıların statik ve dinamik yük altındaki yapısal davranışlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of structural responses of isogrid configurations with varying rib thicknesses and material properties under static and dynamic loading conditions
  1. Tez No: 948075
  2. Yazar: MEHMET METEHAN TOPDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez çalışmasında, izogrid yapıların çeper kalınlığı ve malzeme türü gibi parametrik değişkenlerinin yapısal performans üzerindeki etkileri sonlu elemanlar yöntemi (FEM) ile sayısal olarak incelenmiştir. İzogrid yapılar, rijitlik, hafiflik ve enerji sönümleme kapasitesi bakımından mühendislik uygulamalarında önemli avantajlar sunmaktadır. Bu kapsamda, Al6061 T6 alüminyum ve 4340 düşük alaşımlı çelik malzemeler kullanılarak modellenen izogrid yapıların statik yükleme altındaki deformasyon ve gerilme dağılımları ile darbe etkisi altındaki dinamik tepkileri değerlendirilmiştir. Çarpışma senaryolarında 15 m/s hızla uygulanan yükleme ile yapıların Von-Mises gerilme, toplam yer değiştirme ve enerji absorpsiyon kapasiteleri analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, izogrid yapıların uygun çeper kalınlığı ve malzeme seçimiyle düz plakalara kıyasla daha etkin bir enerji yayılımı sağladığını ve darbe altında daha başarılı bir sönümleme performansı gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to numerically investigate the effects of rib thickness and material type on the structural performance of isogrid structures using the Finite Element Method (FEM). Isogrid configurations are known for offering superior stiffness-to-weight ratio and energy absorption characteristics, making them advantageous in various engineering applications. In this context, isogrid panels made from Al6061-T6 aluminum and 4340 low-alloy steel were analyzed under both static loading and dynamic impact conditions. For the impact simulations, a collision velocity of 15 m/s was applied to evaluate the Von-Mises stress distribution, total deformation, and energy absorption capacity of the structures. The findings revealed that isogrid structures, when designed with optimal rib thickness and appropriate material selection, demonstrate enhanced energy dissipation and improved structural response compared to flat plate configurations, particularly under impact loading.