Sağlık turizminin ekonomik analizi: Türkiye örneği
Economic analysis of health tourism: The Turkish example
  1. Tez No: 948081
  2. Yazar: ASİYE BAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE TUNÇSİPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sağlık Yönetimi, Turizm, Economics, Healthcare Management, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sağlık turizmi, kişilerin tedavi, rehabilitasyon veya sağlık hizmetleri almak amacıyla bulundukları ülkeden farklı bir ülkeye seyahat etmelerine bağlı olarak gelişen bir sektördür. Bu sektörden sağlanan gelirler özellikle gelişmekte olan ülkeler için ekonomik büyüme ve refah artışı bakımından önem taşımaktadır. Bir ülkede sağlık turizminin gelişmesi, o ülkede uluslararası standartlarda sağlık hizmetlerinin sunulmasına, buna bağlı olarak uluslararası hasta sayısında artışa yol açabilmektedir. Bununla birlikte sektörün gelişmesi yatay ve dikey bağımlılığı olan diğer sektörlere pozitif dışsallık yaratmaktadır. Bu tezde öncelikle sağlık turizminin kavramsal çerçevesi, tanımı ve kapsamı ele alınmakta, dünyada sağlık turizmi uygulamaları ve Türkiye'nin bu alandaki konumu değerlendirilmektedir. Daha sonra, Türkiye'de sağlık turizminin potansiyeli, sektörel avantajları ve geliştirilmesi gereken yönleri ortaya konmakta, bölgesel sağlık turizmi projeleri ve yatırımları incelenmektedir. Çalışmanın uygulama bölümünde, Türkiye'de 2010-2024 dönemi için, sağlık turizmi gelirleri (bağımlı değişken), uluslararası hasta sayısı (bağımsız değişken) ve döviz kuru (bağımsız değişken) arasındaki ilişkiler Johansen Eşbütünleşme Analizi ve Pantula Prensibi kullanılarak incelenmektedir. Uygulama sonuçları, sağlık turizmi geliri, uluslararası hasta sayısı ve döviz kuru arasında uzun dönemli ilişki olduğunu göstermektedir. Döviz kurudaki ve hasta sayısındaki artışlar sağlık turizmi gelirini olumlu etkilemektedir. Sağlık turizminin gelişmesi ve sürdürülebildiği amacıyla bu sektöre yönelik yatırımlarının artırılması, sağlık hizmetlerinin uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi ve uluslararası hasta çekme stratejilerinin geliştirilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Health tourism is a sector that develops due to people traveling to a different country from their home country for treatment, rehabilitation or health services. The incomes obtained from this sector are important in terms of economic growth and welfare increase especially for developing countries. The development of health tourism in a country can lead to the provision of health services at international standards in that country and accordingly an increase in the number of international patients. However, the development of the sector creates positive externalities to other sectors with horizontal and vertical dependency. In this thesis, firstly, the conceptual framework, definition and scope of health tourism are discussed, health tourism practices in the world and the position of Turkey in this field are evaluated. Then, the potential of health tourism in Turkey, its sectoral advantages and the aspects that need to be developed are revealed, and regional health tourism projects and investments are examined. In the application section of the study, the relationships between health tourism incomes (dependent variable), the number of international patients (independent variable) and the exchange rate (independent variable) for the period 2010-2024 in Turkey are examined using Johansen Cointegration Analysis and Pantula Principle. Application results show that there is a long-term relationship between health tourism income, the number of international patients and the exchange rate. Increases in the exchange rate and the number of patients positively affect health tourism income. In order for health tourism to develop and be sustainable, it is important to increase investments in this sector, to bring health services into line with international standards and to develop strategies to attract international patients