A comparative analysis of hedging strategies used by native and non-native speakers in English academic spoken discourse
Anadili ve yabancı dil konuşurlarının İngilizce akademik sözlü söylemde kaçınma stratejisi kullanımlarının karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 948082
  2. Yazar: NEJLA SEYREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DENİZ TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Kaçınma stratejileri akademik iletişimi önemli ölçüde etkiler. Konuşurlar, ihtiyatı belirtmek, ilişkileri yönetmek ve kesinlik düzeyini göstermek için bu stratejilere başvurur. Literatürde kaçınmaya yönelik birçok çalışma olsa da, ileri düzey yabancı dil konuşurlarının sözlü akademik kullanımlarına ilişkin çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, Türk ve anadili İngilizce olan İngiliz Dili Eğitimi uzmanlarının webinarlarında kullanılan zarf türü kaçınma ifadeleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada derlem pragmatiği yöntemi kullanılmıştır. Türk ve anadili İngilizce konuşurların webinar kayıtlarından iki ayrı derlem oluşturulmuştur. Analizde zarf türü kaçınma ifadelerinin sıklığı, sözcüksel çeşitliliği ve pragmatik işlevleri nicel ve nitel yöntemlerle incelenmiştir. Türk konuşurlar zarf türü kaçınma ifadelerini daha sık ve biraz daha çeşitli kullanmış; ancak genel fark anlamlı bulunmamıştır. Buna rağmen, bazı kategorilerde dağılım, biçim ve işlev açısından anlamlı farklar ortaya çıkmıştır. Türk konuşurlar çoğunlukla sabit anlamlı, kalıplaşmış zarfları tercih ederken, anadili İngilizce olanlar farklı bağlamlara uyarlanabilen çok işlevli zarfları seçmiştir. Sonuçlar ilgili literatür bağlamında tartışılarak dil öğretimi ve ileri araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hedging strategies affect communication in academic discourse. Speakers use hedges to express tentativeness and manage relationships. Although extensive research exists on hedging, studies on its use in spoken academic contexts, particularly among proficient non-native speakers (NNSs), are limited. This study compares adverbial hedging devices used by Turkish English Language Teaching (ELT) professionals and native English-speaking (NS) counterparts in academic webinars. Two corpora were compiled: ELT webinars by Turkish professionals and webinars by native English-speaking professionals. The analysis examined frequency, lexical range, and pragmatic functions of adverbial hedges using quantitative and qualitative approaches. Turkish speakers use adverbial hedges more frequently than native speakers, though differences were not statistically significant. While overall frequency did not differ, hedge distribution in forms and functions showed significant differences. Turkish speakers' adverbs are semantically fixed, often using expressions like just formulaically. Native speakers employ hedging where adverbs like maybe serve multiple functions and show adaptability across contexts. Results were discussed in light of relevant literature, and implications and suggestions were offered for teaching and research.