Farklı kültür ortamları kullanılarak çelik biyoreaktörde Brucella abortus S-19 bakterisinin üretiminin optimize edilmesi
Optimization of the production of Brucella abortus S-19 bacteria ina steel bioreactor using different culture media
  1. Tez No: 948088
  2. Yazar: İBRAHİM YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bruselloz, Brusella bakterilerinin yol açtığı zoonotik enfeksiyonlardan olup, bulaşmada doğrudan ya da dolaylı olarak enfekte hayvan veya ürünleri ile temas önem taşımaktadır. Brusellozun önlenmesinde alınacak tedbirlerin başında aşılama gelmektedir. Ülkemizde brusella aşısı üretiminde kullanılan metodlarla aşı üretimi yetersiz kalmakta ve yüksek oranda iş gücüne ihtiyaç duymaktadır. Aşı üretiminde kullanılan mediumları optimize ederek sanayi tipi üretimi arttırmak bir ihtiyaç haline gelmiştir. Son yıllarda paslanmaz çelik biyoreaktörler aşı üretiminde önemli yer tutmakta olup, aşınınkalitesini ve üretim miktarını önemli ölçüde etkilemektedir. Paslanmaz çelik biyoreaktörler, aşı hazırlamada bakteri üremetimi için gerekli ortamı (sıcaklık, pH, oksijen, karıştırma hızı) sağlamada önemli katkılar sunmaktadır. Bu çalışma ile hali hazırda sığırlarda uygulanmakta olan Brusella S19 aşısı için bakterilerin sıvı besiyerinde üretiminin optimizasyonu amaçlanmıştır. Katı besiyerinde üremesi tamamlanan bakterilersteril paslanmaz çelik biyoreaktörde üç farklı sıvı besiyerinde pasajlanmıştır (1. besiyeri: tryptose , yeast extract, glucose , NaH2PO4, Na2HPO4, 2. besiyeri:proteose peptone ,yeast extract, glucose , NaH2PO4, Na2HPO4, 3. besiyeri: tryptone, yeast extract, glucose , NaH2PO4, Na2HPO4). Pasajlama işlemi %30 O2 ortamında, 37 oC'de, pH 6.8'de sürdürülmüştür. Pasajlamalarda karıştırma hızı 300 ile 420 rpm arasına ayarlanmıştır. Pasajlamalar esnasında:0, 6,12, 24, 36, 48. saatlerde numune alınarak canlılık sayımı yapılmıştır. Her bir besiyeri için uygulamalar üç kez tekrarlanmıştır. 1., 2. ve 3. besiyerlerinde 48. saatlerde en yüksek miktarda bakteri sayıları 10.2x1011, 7.1x109ve 6.0x1010 olarak belirlenmiştir. Üç farklı besiyerinin karşılaştırılması sonucunda en ideal üreme ortamının tryptose, yeast extract, glucose , NaH2PO4, Na2HPO4olduğunu söyleyebiliriz. Çalışmamız koruyucu hekimliğin en önemli unsuru olan aşılamalara katkı açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Brucellosis is a zoonotic infection caused by Brucella bacteria, and direct or indirect contact with infected animals or their products is important in transmission. Vaccination is the primary measure tobe taken in preventing brucellosis. With the methods used in the production of Brucella vaccines, vaccine production is insufficient and requires a high level of labor. It has become a necessity toincrease industrial production by optimizing the mediums used in vaccine production. In recent years, stainless steel bioreactors have taken an important place in vaccine production and significantly affect the quality and production amount of the vaccine. Stainless steel bioreactors make significant contributions in providing the necessary environment (temperature, pH, oxygen, mixing speed) forbacterial growth in vaccine preparation. This study aimed to optimize the production of bacteria in liquid media for the Brucella S19 vaccine, which is currently being applied in cattle. Bacteria whose growth was completed on solid medium were passaged in three different liquid media in a sterile stainless steel bioreactor (1.medium: tryptose, yeast extract, glucose, NaH2PO4, Na2HPO4,2.medium: proteose peptone, yeast extract, glucose, NaH2PO4, Na2HPO4, 3.medium: Tryptone, yeast extract, glucose, NaH2PO4, Na2HPO4). The passaging process was continued in a 30% O2 environment, at 37o C, and at pH 6.8. The mixing speed was set between 300 and 420 rpm during passaging. During passaging, samples were taken at 0, 6,12, 24, 36, 48. hand viability counts were performed. Applications were performed triple orderfor each medium. The highest bacterial counts in the 1., 2.and 3. media at 48. h were determined as 10.2x1011, 7.1x109 and 6.0x1010, respectively. As a result of the comparison of three different media, we can say that the most ideal growth medium is tryptose, yeast extract, glucose, NaH2PO4, Na2HPO4.Our study is important in terms of contributing to vaccinations, which are the most important elements of preventive medicine