Kalp yetersizliği olan hastalarda yorgunluk, düşme korkusu ve bakım bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between fatigue, fear of falling and care dependency in patients with heart failure
- Tez No: 948104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA TURAN KAVRADIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışma kalp yetersizliği olan hastalarda yorgunluk, düşme korkusu ve bakım bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı-kesitsel olarak yürütülmüştür. Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde, Ağustos 2024 - Ocak 2025 tarihleri arasında, dâhil edilme kriterlerine uyan 221 hasta ile yürütülen çalışmada, araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Yorgunluk Şiddet Ölçeği”,“Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği”ve“Bakım Bağımlılığı Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler t testi, ANOVA testi, Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiş, kavramlar arasındaki yapısal ilişkiler ise Yapısal Eşitlik Modeli analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This descriptive and cross-sectional study was conducted to examine the relationship between fatigue, fear of falling, and care dependency in patients with heart failure. Method: The study was carried out with 221 patients who met the inclusion criteria at the Cardiology Clinic of Akdeniz University Hospital between August 2024 and January 2025. Research data were collected using the“Personal Information Form,”the“Fatigue Severity Scale,”the“Falls Efficacy Scale-International,”and the“Care Dependency Scale.”Data were analyzed using t-tests, ANOVA test, and Pearson correlation analysis, while structural relationships between the concepts were evaluated through Structural Equation Modeling.