Milletlerarası ticarî tahkimde tahkim yerinin tayini ve tahkim sürecindeki etkisi
Determining the seat of arbitration in international commercial arbitration and its effect on the arbitration process
  1. Tez No: 948109
  2. Yazar: BURCU YARDIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ERTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Milletlerarası ticaretten kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümünde tahkim, devlet yargısına nazaran taşıdığı önemli avantajlar sayesinde âdeta olağan usûl hâline gelmiştir. Tahkim yargılamasının temeli, tahkim anlaşmasına dayanmaktadır. Milletlerarası ticarî tahkime hâkim olan irade muhtariyeti ilkesi çerçevesinde taraflar, aralarındaki hukukî ilişkinin ve/veya uyuşmazlığın niteliğine göre, tahkim yeri de dâhil olmak üzere tahkim sürecine ilişkin pek çok hususu kararlaştırma imkânına sahiptir. Milletlerarası ticarî tahkim uygulaması, tahkim anlaşmalarında çoğunlukla tahkim yeri seçimine yer verildiğini göstermektedir. Bununla beraber, tahkim anlaşmalarını hazırlayanların iradelerini yansıtacak doğru kavramı her zaman isabetli biçimde seçememesi ilerleyen süreçte uyuşmazlığa zemin hazırlayabilmektedir. Taraflarca doğrudan seçilmemiş ise tahkim yerinin tayini çoğunlukla tahkim kurumu veya hakemler tarafından yapılmaktadır. İstisnaî bazı hâllerde ise tahkim yerinin tayini için devlet mahkemeleri bir rol üstlenebilmektedir. Bu çalışmada“tahkim yeri”kavramından ne anlaşılması gerektiği, tahkim yargılaması ile millî bir hukuk düzeni arasında bağlantı kuran ve esasen hukukî bir nitelik arz eden bu yerin tahkim sürecindeki etkisi, milletlerarası ticarî tahkime yönelik bazı metinlerde düzenleniş biçimi ve tahkim yerinin tayini meseleleri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arbitration has simply become the standard method for resolving disputes arising from international commerce, owing to its significant advantages over litigation. The foundation of arbitration proceeding is based on the arbitration agreement. Within the framework of the principle of party autonomy, which prevails in international commercial arbitration, the parties have the opportunity to decide on many aspects of the arbitration process, including the seat of arbitration, considering the nature of the legal relationship and/or dispute between them. Nonetheless, the failure of the drafters to always select the accurate term that reflect their intentions may create grounds for disputes at subsequent stages. If not directly chosen by the parties, the designation of the seat of arbitration is generally undertaken by the arbitral institution or the arbitrators. In some exceptional circumstances, national courts may assume a role in determining the seat of arbitration. This dissertation seeks to examine the issues of what is meant by the concept of“the seat of arbitration”, its impact on arbitral process as being essentially a legal place, which establishes a connection between arbitration proceedings and a national legal order, its treatment in some instruments related to international commercial arbitration, and the determination of the seat of arbitration.