Tip-2 diyabette inflamatuar indekslerin HbA1 ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between inflammatory indices and HbA1 in Type 2 diabetes
  1. Tez No: 948110
  2. Yazar: MELTEM DOĞANAY ÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF HAYDAR ERTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, glisemik kontrolün bir göstergesi olan glikolize hemoglobin (HbA1c) ile sistemik inflamasyonu yansıtan hematolojik indekslerden Nötrofil-Lenfosit Oranı (NLO) ve Sistemik İmmün İnflamasyon İndeksi (SII) ile arasındaki ilişki araştırılmıştır. Tip 2 diyabetes mellitus (DM) komplikasyon gelişiminde hem yetersiz glisemik kontrolün hem de kronik inflamasyonun etkili olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda, inflamatuar biyobelirteçlerin HbA1c ile ilişkisini ortaya koyarak DM yönetimine katkı sağlanması hedeflenmiştir. YÖNTEM: Kesitsel-analitik dizayndaki çalışmamıza, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine 01/04/2024 – 02/12/2024 tarihleri arasında başvuran 212 Tip 2 DM tanılı hasta katılmıştır. Hastaların sosyodemografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, klinik özellikleri, laboratuvar parametreleri sorgulanarak kaydedilmiştir. Hastaları HbA1c düzeylerine göre iyi kontrollü (HbA1c≤7%) ve yetersiz kontrollü (HbA1c>7%) olarak iki gruba ayrılmıştır. Grupların genel karakteristikleri, biyokimyasal paremetreleri, NLO ve SII indeksleri ile karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya katılan 212 kişinin 111'i (%52,4) kadındı. Katılımcıların yaş ortalaması 64,54 ± 9,29 yıldı. HbA1c ile NLO ve SII değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmadı. İyi ve yetersiz glisemik kontrol grupları arasında NLO ve SII ortalamaları açısından fark görülmedi. İnflamatuar indeksler (NLO ve SII) ile vücut kitle indeksi (VKİ) arasında ters yönlü anlamlı korelasyon saptandı. Hiperlipidemi ve statin kullanımında inflamatuar indeksler anlamlı düzeyde düşük saptandı. SONUÇ: Çalışmamız Tip 2 DM hastalarında NLO ve SII indekslerinin hiperlipidemi, statin kullanımı, VKİ ile korele olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca NLO'nun yaş, DM yılı ve kreatinin ile korelasyonu da ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak bu indekslerin HbA1c düzeyinden ziyade komplikasyonları incelemede daha etkili olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between glycated hemoglobin (HbA1c), a marker of glycemic control, and hematological indices reflecting systemic inflammation, specifically the Neutrophil-to-Lymphocyte Ratio (NLR) and the Systemic Immune-Inflammation Index (SII). Both inadequate glycemic control and chronic inflammation are known to play roles in the development of complications in type 2 diabetes mellitus (DM). In this context, the study sought to demonstrate the association between inflammatory biomarkers and HbA1c in order to contribute to diabetes management. Methods: This cross-sectional analytical study included 212 patients diagnosed with Type 2 DM who presented to the Family Medicine outpatient clinic of Çanakkale Onsekiz Mart University Hospital between April 1, 2024, and December 2, 2024. Sociodemographic characteristics, anthropometric measurements, clinical features, and laboratory parameters of the participants were recorded. Based on HbA1c levels, patients were categorized into two groups: well-controlled (HbA1c ≤ 7%) and poorly controlled (HbA1c> 7%). The general characteristics, biochemical parameters, and inflammatory indices (NLR and SII) of the groups were compared. Results: Of the 212 participants, 111 (52.4%) were female. The mean age was 64.54 ± 9.29 years. No statistically significant correlation was found between HbA1c levels and NLR or SII values. There was also no significant difference in mean NLR and SII values between the well-controlled and poorly controlled glycemic groups. A significant inverse correlation was observed between inflammatory indices (NLR and SII) and body mass index (BMI). Inflammatory indices were significantly lower in patients with hyperlipidemia and those using statins. Conclusion: Our study demonstrated that NLR and SII indices in patients with Type 2 DM are correlated with hyperlipidemia, statin use, and BMI. Additionally, NLR was found to be associated with age, duration of diabetes, and creatinine levels. These findings suggest that these inflammatory indices may be more useful in evaluating diabetic complications rather than glycemic control alone.