Yükseköğretimde uzaktan eğitim olanaklarına erişim hakkı bağlamında yaşanan sorunlara ve çözümlerine ilişkin öğrencilerin görüşleri
Students' perspectives on challenges and solutions in accessing distance education opportunities in higher education
- Tez No: 948112
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KARAMAN KEPENEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu araştırmanın amacı, yükseköğretim kurumlarının uzaktan öğretim lisans programlarında öğrenim gören öğrencilerin, uzaktan eğitim olanaklarına erişim hakkı bağlamında karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini belirlemektir. Araştırma, karma yöntem yaklaşımına göre ve açıklayıcı sıralı desen ile yürütülmüştür. İlk olarak nicel veriler toplanmış, ardından bu veriler nitel görüşmelerle derinleştirilmiştir. Nicel boyutta 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı'nda Ankara Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi'nin uzaktan öğretim lisans programlarında öğrenim gören 409 öğrenciden veri toplanmıştır. Nitel aşamada ise Ankara Üniversitesi'nde öğrenim gören 30 öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Ayrıca 2023 yılı içinde CİMER'e başvuru yapan öğrencilerin dilekçeleri doküman analiziyle incelenmiştir. Nicel veriler“Yükseköğretimde Uzaktan Eğitim Olanaklarına Erişim Ölçeği”ile, nitel veriler ise“Öğrenci Görüşlerini Değerlendirme Formu”ile toplanmıştır. Veriler, ANOVA, T-testi ve Pearson Korelasyon Analiz ile değerlendirilmiştir. Nitel veriler ise içerik analiziyle çözümlenmiş ve MAXQDA24 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğrenciler, uzaktan eğitimi esnek ve erişilebilir bulmakta; özellikle çalışanlar, ev hanımları, yaşça büyük bireyler ve farklı bölgelerde yaşayanlar için fırsat eşitliği sunduğunu ifade etmektedir. Ancak sosyal etkileşim eksikliği, dijital beceri farklılıkları ve teknolojik altyapı yetersizlikleri sorunlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the problems faced by students enrolled in distance education undergraduate programs at higher education institutions in the context of their right to access distance education opportunities, as well as their proposed solutions to these problems. The study was conducted using a mixed methods approach and followed an explanatory sequential design. Initially, quantitative data were collected and subsequently elaborated through qualitative interviews. In the quantitative phase, data were gathered from 409 students enrolled in the distance education undergraduate programs of Ankara University and Erciyes University during the 2022–2023 academic year. In the qualitative phase, interviews were conducted with 30 students studying at Ankara University. Additionally, petitions submitted by students to CİMER in 2023 were examined through document analysis. Quantitative data were collected using the“Access to Distance Education Opportunities in Higher Education Scale,”while qualitative data were obtained using the“Student Views Evaluation Form.”The data were analyzed using ANOVA, t-test, and Pearson Correlation Analysis. Qualitative data were analyzed through content analysis using the MAXQDA24 software. According to the research findings, students consider distance education to be flexible and accessible, particularly for working individuals, housewives, older adults, and those living in different geographic regions, as it provides equal opportunities. However, issues such as lack of social interaction, differences in digital skills, and inadequacies in technological infrastructure are among the significant challenges identified.