Sendikalar hukukuna yön veren ilkeler
Principles guiding trade union law
  1. Tez No: 948113
  2. Yazar: SERKAN TAYLAN KARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BAŞTERZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 753
Özet
Sendikaların demokratik toplum düzeni içinde üstlendikleri rol, sadece çalışma yaşamını değil, aynı zamanda temel hak ve özgürlüklerin uygulanma biçimini de doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle sendikaların kuruluşu, faaliyetleri ve işleyişleri bağlamında hangi hukuki ilkelerin geçerli olduğu sorusu, hem teorik hem de uygulamaya dönük olarak önem taşımaktadır. Bu doktora tezi, sendikal örgütlenmenin hukuki çerçevesini şekillendiren temel ilkeleri ele almakta ve bu ilkeleri, Türk ve Alman hukuk sistemleri temelinde incelemektedir. Çalışmanın merkezinde, sendika özgürlüğü, serbest kuruluş ilkesi, işkolu esası, sendika çokluğu, sendikaların bağımsızlığı, sendika üyeliğinde teklik ve sendika içi demokrasi gibi temel ilkeler yer almakta olup, bu ilkeler hem ulusal mevzuatta hem uluslararası normlarda yer alan düzenlemeler ışığında analiz edilmiştir. Tezde, bu ilkelerin tarihsel gelişimi, güncel yorumu ve uygulamadaki karşılıkları çok boyutlu bir yaklaşımla değerlendirilmiş; iki ülkenin anayasa metinleri, sendikaları ilgilendiren yasaları ve yüksek yargı kararları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışma, sendikalar hukukunun sadece teknik bir hukuk dalı olmadığını, aynı zamanda anayasa hukuku, medeni hukuk, siyaset bilimi ve toplumsal örgütlenme modelleriyle sıkı ilişkisi bulunan dinamik bir alan olduğunu ortaya koymaktadır. Tezde ulaşılan sonuçlar, sendikal hakların korunmasında ilkesel yaklaşımın ne denli belirleyici olduğunu göstermekte olup, özellikle Türk sendikalar hukukunun kurumsal gelişimi bakımından karşılaştırmalı hukuktan yararlanılabilecek önemli bilgileri içermektedir. Bu yönüyle çalışma, hem akademik literatüre katkı sağlamakta hem de sendikaların demokratik hukuk devleti içinde güçlendirilmesine yönelik değerlendirmeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The role of trade unions in a democratic society has a direct impact not only on working life but also on the implementation of fundamental rights and freedoms. Accordingly, the question of which legal principles govern the establishment, functioning and operations of trade unions holds both theoretical and practical significance. This doctoral dissertation examines the fundamental principles that shape the legal framework of trade union organizations, analyzing these principles within the context of both Turkish and German legal systems. At the core of this study lie fundamental principles such as freedom of association, the principle of free establishment, the branch-based unionization (establishment based on line of business) principle, union pluralism, trade union independence, exclusive (single) trade union membership (in other words, prohibition of multiple trade union membership), and internal union democracy. These principles have been analyzed in light of both national legislation and international legal norms. The dissertation adopts a multi-dimensional approach, addressing the historical development, contemporary interpretation and practical implementation of these principles and offers a comparative analysis of the constitutional texts, trade union laws and high court rulings of both countries. This study demonstrates that trade union law is not merely a technical field of law, but rather a dynamic discipline closely interrelated with constitutional law, civil law, political science and models of social organization. The findings of the dissertation reveal the decisive role of a principled approach in the protection of trade union rights and provide valuable insights, particularly for the institutional development of Turkish trade union law, through a comparative legal perspective. In this regard, the study contributes to the academic literature and offers evaluations aimed at strengthening trade unions within the framework of a democratic state governed by the rule of law.