Kazakistan'da kadın gazetecilerin çalışma koşulları
Working conditions of women journalists in Kazakhstan
  1. Tez No: 948128
  2. Yazar: NARGİZ BEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE YÜCESAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Kazakistan'da medya sektöründe faaliyet gösteren kadın gazetecilerin karşılaştıkları cinsiyet temelli eşitsizlikleri ve bu eşitsizliklere karşı geliştirdikleri bireysel ve kolektif stratejileri incelemeyi amaçlamaktadır. Kadın gazetecilerin mesleki deneyimleri, toplumsal cinsiyet rolleriyle ilişkili olarak çok katmanlı bir şekilde analiz edilmekte; medya sektöründe cinsiyet temsili ile ilgili yapısal ve kültürel dinamikler, araştırmanın temel odağını oluşturmuştur. Çalışma, Kazakistan'daki kadın gazetecilerin karşılaştıkları yapısal engelleri ve bu engellerin, çalışma koşullarındaki eşitsizliklerle nasıl şekillendiğini ele alırken, ayrıca bu eşitsizliklere karşı geliştirdikleri çözüm stratejilerini de incelemektedir. Bu araştırmanın temel amacı, kadın gazetecilerin çalışma yaşamındaki karşılaştıkları cinsiyet eşitsizliklerinin doğasını analiz etmek ve bu eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasına yönelik politika önerileri geliştirmektir. Ayrıca, kadın gazetecilerin karşılaştıkları güçlükler ve dayanışma pratikleri üzerine de derinlemesine bir inceleme yapılmıştır. Çalışma, derinlemesine görüşme tekniği kullanarak, Kazakistan'daki kadın gazetecilerin deneyimlerini öznel bir şekilde ele almıştır. Araştırma, kadınların medya sektöründe maruz kaldıkları eşitsizlikler ve toplumsal cinsiyet normlarının bu deneyimler üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın önemli bir katkısı, Kazakistan'da kadın gazetecilere yönelik yapılan sınırlı sayıda akademik araştırmayı genişletmek ve kadınların karşılaştığı sorunlara dikkat çekerek, toplumsal farkındalık oluşturmaktır. Ayrıca, çalışma, medya sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirecek yapısal ve kültürel dönüşüm stratejilerine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the gender-based inequalities encountered by female journalists in Kazakhstan's media sector and the individual and collective strategies they have developed to address these inequalities. The professional experiences of female journalists are analyzed in relation to gender roles, with a focus on the structural and cultural dynamics related to gender representation in the media sector. The study explores the structural barriers faced by female journalists in Kazakhstan and how these barriers shape their working conditions and contribute to ongoing inequalities. It also investigates the strategies they have developed to overcome these challenges. The main objective of this research is to analyze the nature of gender inequalities faced by female journalists in Kazakhstan and to propose policy recommendations aimed at reducing these inequalities. Additionally, the study examines the difficulties encountered by female journalists in their professional lives and their solidarity practices. The research employs in-depth interviews to gather subjective experiences of female journalists in Kazakhstan, seeking to understand the impact of gender norms on their work and lives. An important contribution of this study is its expansion of the limited body of academic research on female journalists in Kazakhstan, drawing attention to the issues they face and fostering social awareness. Furthermore, the study offers recommendations for structural and cultural transformation strategies that can strengthen gender equality in the media sector.