Türkiye ve AB ülkelerinde görev yapan öğretmenlerin değerlendirmelerine göre öğrenci disiplin sorunlarının ve müdahale stratejilerinin karşılaştırılması
Ccomparative analysis of intervention strategies for student discipline problems in schools according to teachers' perspectives in Turkey and EU countries
- Tez No: 948134
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÇINKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Okullarda öğrenci disiplin sorunları, özellikle Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde eğitim sistemlerinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri haline gelmiştir. Öğrencilerin akademik başarılarını etkileyen bu sorunlar, aynı zamanda okul ortamında düzenin korunmasını da zorlaştırmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye ve AB ülkelerinden Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve Finlandiya'daki okullarda yaşanan öğrenci disiplin sorunları; bu sorunlara yönelik müdahale stratejileri ve uygulanan yaptırımlar çerçevesinde, belirlenen ülkelerde görev yapan öğretmenlerin deneyim ve görüşleri doğrultusunda karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Araştırma nitel yöntemlerden basit nitel araştırma deseni kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Türkiye ve ilgili AB ülkelerinde görev yapan 32 öğretmen oluşturmaktadır. Katılımcılar, ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenmiş; veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, Türkiye'de disiplin sorunlarının sıklıkla aile ilgisizliği, yönetimsel tutarsızlık ve dijitalleşmenin olumsuz etkileriyle ilişkilendirildiğini; Almanya ve Belçika'da kültürel çeşitliliğin; Finlandiya'da ise içsel motivasyon eksikliğinin öne çıkan sorun alanları olduğu görülmüştür. Bulgular, disiplin sorunlarının yalnızca bireysel öğrenci davranışlarından ibaret olmadığını, aynı zamanda aile yapısı, okul iklimi, yönetsel tutumlar ve toplumsal koşullar gibi çok katmanlı etkenler tarafından şekillendiğini ortaya koymaktadır. Türkiye'de müdahale stratejilerinin çoğunlukla bireysel çabalara ve yönetsel tutarsızlıklara dayandığı belirtilirken, AB ülkelerinde önleyici, yapıcı ve rehberlik temelli uygulamalarla yürütülmektedir. Göçmen öğrenci profili, kültürel çeşitlilik ve dil bariyerleri ise AB ülkelerinde uygulamalarında belirleyici unsurlar olarak öne çıkmıştır. Sonuç olarak, disiplinin yalnızca kuralları uygulamaya yönelik değil; öğrencilerin gelişimini ve okul iklimini destekleyen çok boyutlu bir eğitim aracı olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Student discipline problems have become one of the most pressing challenges faced by educational systems, particularly in Turkey and the European Union (EU) countries. These problems not only affect students' academic achievement but also make it difficult to maintain order within the school environment. The aim of this study is to conduct a comparative analysis of student discipline problems, the intervention strategies employed, and the sanctions applied in schools in Turkey and selected EU countries namely Germany, Belgium, France, the United Kingdom, and Finland based on the experiences and perspectives of teachers. The research was conducted using a basic qualitative research design. The study group consisted of 32 teachers working in Turkey and the relevant EU countries. Participants were selected through criterion sampling, and data were collected using a semi-structured interview form. The data were analyzed using the content analysis method. The findings indicate that in Turkey, discipline problems are frequently associated with parental neglect, administrative inconsistency, and the adverse effects of digitalization. In Germany and Belgium, cultural diversity emerged as a significant issue, while in Finland, a lack of intrinsic motivation among students was emphasized. The results suggest that discipline problems cannot be reduced to individual student behaviors alone but are shaped by multifaceted factors such as family structure, school climate, administrative attitudes, and broader societal conditions. It was noted that intervention strategies in Turkey are often based on individual efforts and administrative inconsistency, whereas in the EU countries, more preventive, constructive, and guidance-oriented approaches are adopted. Factors such as the migrant student profile, cultural diversity, and language barriers were also found to be critical elements influencing disciplinary practices in Europe. In conclusion, the study emphasizes that discipline should not be perceived merely as the enforcement of rules but rather as a multidimensional educational tool that supports student development and fosters a positive school climate.