Nazal polı̇pozı̇ste SEMA 3E (Semaforı̇n 3E) gen ekspresyon sevı̇yelerı̇nı̇n araştırılması ve ı̇mmunhı̇stokı̇myasal olarak semaforı̇n 3E proteinı̇n ı̇ncelenmesı̇
Investigation of SEMA 3E (Semaphorin 3E) gene expression levels and immunohistochemical analysis of semaphorin 3E protein in nasal polyposis
  1. Tez No: 948143
  2. Yazar: SAMIR NAZARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SABRİ USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Kulak Burun ve Boğaz, Patoloji, Genetics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Nazal polipozis, nazal kavite ve paranazal sinüs mukozasının kronik inflamasyonu sonucunda gelişen çoğunlukla bilateral ve etmoid sinüsten kaynaklı kavite lümenine doğru gelişen benign mukozal lezyonlar ile karakterize kronik sinüzit tipidir. Nazal polipozisin prevalansı, EPOS 2020 verilerinde dünya genelinde yapılan epidemiyolojik çalışmalara göre yetişkin nüfusun yaklaşık %1 ila %4'ü arasında değişmektedir. Nazal polipozis; sık görülen, günümüzde esas olarak medikal yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan ancak dirençli olgularda cerrahi yöntemlere başvurulan tedavisi sırasında güçlüklerle karşılaşılan, nükslerin çok sık görüldüğü ve sosyal hayatı etkileyen bir hastalıktır.Etiyolojisi multifaktöriyeldir, hastalığın ortaya çıkışında çevresel ve genetik faktörler rol oynamaktadır. Bu çalışmada, etyopatogenezi henüz tam olarak aydınlatılamamış olan nazal polipozisin genetik temeli ve astım ile olan güçlü ilişkisi göz önünde bulundurularak, astım gelişiminde rol oynadığı gösterilen SEMA3E geninin nazal polipozisle ilişkisi araştırılmıştır.Bu amaçla; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları polikliniğine başvuran 30 nazal polipozisli hasta ve 30 alt konka cerrahisi planlanan sağlıklı kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir.Alınan nazal polip, alt konka örneklerinde SEMA 3E genine ait mRNA ekspresyon düzeyleri incelenmiş ve immünhistokimyasal yöntemle Semaforin 3E protein ekspresyonu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nasal polyposis is a subtype of chronic rhinosinusitis characterized by benign mucosal lesions that usually originate bilaterally from the ethmoid sinuses and extend into the nasal cavity lumen as a result of chronic inflammation of the nasal cavity and paranasal sinus mucosa. According to EPOS 2020, the prevalence of nasal polyposis ranges from approximately 1% to 4% in the adult population based on global epidemiological studies.Nasal polyposis is a common disease that is primarily treated with medical therapies today; however, surgical intervention is often required in refractory cases.It is associated with treatment challenges, frequent recurrences, and impacts daily life.The etiology is multifactorial, involving both environmental and genetic factors. In this study, considering the genetic background of nasal polyposis which remains unclear and its strong association with asthma, we investigated the role of the SEMA3E gene, previously implicated in asthma pathogenesis, in nasal polyposis. For this purpose, 30 patients diagnosed with nasal polyposis and 30 healthy individuals scheduled for inferior turbinate surgery at the Gazi University Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology, were enrolled.SEMA3E gene mRNA expression levels were examined in the nasal polyp and inferior turbinate tissues and Semaphorin 3E protein expression was evaluated using immunohistochemistry (IHC). The ∆∆Cq gene expression levels were found to be significantly lower in the patient group compared to the controls (p < 0.001), indicating suppressed gene expression in nasal polyp tissues relative to healthy inferior turbinates. Our results are consistent with previous findings associating SEMA3E with allergic asthma and suggest that SEMA3E may function as a protective gene in nasal polyposis. Patients were further subgrouped based on the presence of asthma, NSAID allergy, Samter's triad, primary/revision FESS history, family history of nasal polyps, Lund-Mackay and Meltzer staging scores.Although statistical significance was not reached between subgroups, gene expression was higher in the asthmatic NP group, patients with a family history of polyps, and those with a Lund-Mackay score ≥19. We believe that increasing the sample size may reveal statistically significant differences. To assess protein level expression of the SEMA3E gene, immunohistochemical staining was performed. In the NP group, 83.4% (n=25) showed no IHC staining, while 13.3% (n=4) had weak (+) and 3.3% (n=1) had strong (+++) staining. In the control group, 23.3% (n=7) showed no staining, 33.4% (n=10) had weak (+), 40% (n=12) moderate (++), and 3.3% (n=1) strong (+++) staining. The lack of IHC staining and suppressed protein expression in the patient group was statistically significant (p < 0.001). The IHC results were consistent with the mRNA PCR findings, demonstrating reduced Semaphorin 3E expression in the NP group compared to healthy controls. Patients were also subgrouped to compare IHC protein expression based on clinical parameters.While no statistically significant differences were observed between subgroups, suppressed staining was noted in 91.7% of asthmatic patients, 75% of NSAID allergic patients, 100% of those with Samter's triad, 75% of revision FESS cases, 80% of those with a Lund-Mackay score ≥19, and 63.3% of patients in Meltzer stages 3–4. It is anticipated that larger sample sizes may reveal significant differences. In conclusion, both mRNA and protein expression levels of the SEMA3E gene were found to be decreased in nasal polyposis. To our knowledge, this is the first study to evaluate the expression of the SEMA3E gene in nasal polyposis at both the transcriptional and protein levels. Similar to its role in asthma, SEMA3E may be involved in the pathogenesis of nasal polyposis. However, further studies with larger patient populations are warranted. Keywords : Nasal polyposis, SEMA3E gene, asthma