Nükleer reseptör koaktivatörü 4 (NCOA4) gen varyantlarının metabolik disfonksiyon ilişkili steatohepatit (MASH)'de görülen metabolik hiperferritinemideki rolü
The role of nuclear receptor coactivator 4 (NCOA4) gene variants in metabolic hyperferritinemia observed in metabolic dysfunction-associated steatohepatitis (MASH)
- Tez No: 948148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada metabolik hiperferritinemisi olan MASH hastalarında NCOA4 gen varyant ve polimorfizmlerinin varlığı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Tüm katılımcılar ile yüz yüze görüşülerek karaciğer hastalığının öyküsü, ek hastalıkları öğrenildi ve antropometrik ölçümleri yapıldı. Elektronik sistemdeki laboratuvar ve radyolojik görüntüleme sonuçları incelendi. Tüm katılımcılardan tek seferlik 10 cc kan örneği alındı. NCOA4 gen varyant ve polimorfizm analizi yeni nesil dizileme ile yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 24 katılımcı 2 grupta değerlendirildi; 12 metabolik hiperferritinemisi olmayan MASH, 12 metabolik hiperferritinemisi olan MASH. Çalışmaya dahil edilen 24 MASH hastasının 14'ü (%59) kadın ve ortalama yaşları 45.7 idi. MHF'si olan grubun ortalama ferritin düzeyi 414.8 mcg/L iken MHF'si olmayan grubun ortalama ferritin düzeyi 48.1 mcg/L'ydi. Serum aminotransferazlar MHF'si olan grupta daha yüksekti (ALT: 98.6 vs 66.6 U/L, pG gen varyantı, 2 hastada rs142672975 polimorfizmi (heterozigot) bulundu. Her iki grupta da rs29001490, rs41306524, rs140435597 polimorfizmleri olduğu görüldü. Gruplar gen varyant ve polimorfizmlerine göre karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Metabolik hiperferritinemisi olan hastalarda serum ALT, AST ve trigliserid düzeyleri daha yüksekti. NCOA4 gen varyant ve polimorfizmleri açısından değerlendirildiklerinde istatistiksel anlamlı bir farklılık saptanmadı. Preklinik bilgiler ışığında yapılan bu önçalışmada gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmamış olsa da ferritinofaji ve ferroptoziste rol oynayan NCOA4 gen varyantları ile MASH arasındaki ilişkinin daha net olarak ortaya konması için daha kapsamlı ve ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study investigated the presence of NCOA4 gene variants and polymorphisms in MASH patients with metabolic hyperferritinemia. Materials and Methods: All participants were interviewed face-to-face to obtain their medical history regarding liver disease and comorbidities, and their anthropometric measurements were taken. Laboratory and radiological imaging results from the electronic system were reviewed. A single 10 cc blood sample was collected from each participant. NCOA4 gene variant and polymorphism analysis was performed using next-generation sequencing. Results: The study included 24 participants, divided into two groups: 12 MASH patients without metabolic hyperferritinemia and 12 MASH patients with metabolic hyperferritinemia. Of the 24 MASH patients included in the study, 14 (59%) were women, with a mean age of 45.7 years. The mean ferritin level in the group with metabolic hyperferritinemia was 414.8 mcg/L, while it was 48.1 mcg/L in the group without metabolic hyperferritinemia. Serum aminotransferase levels were higher in the metabolic hyperferritinemia group (ALT: 98.6 vs. 66.6 U/L, pG gene variant was found in one patient with metabolic hyperferritinemia, and the rs142672975 polymorphism (heterozygous) was detected in two patients. Both groups had rs29001490, rs41306524, and rs140435597 polymorphisms. When comparing the groups based on gene variants and polymorphisms, no statistically significant differences were observed. Conclusion: Patients with metabolic hyperferritinemia had higher serum ALT, AST, and triglyceride levels. However, no statistically significant difference was found in terms of NCOA4 gene variants and polymorphisms. Although this preliminary study did not reveal a significant difference between the groups, more comprehensive and advanced studies are needed to clarify the relationship between NCOA4 gene variants, which play a role in ferritinophagy and ferroptosis, and MASH.