Ömer Adıgüzel Adam Bethlenfalvy Pamela Bowell John O'Toole'un süreçsel drama yaklaşımlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Rewiev of the processual drama approaches of Ömer Adıgüzel, Adam Bethlenfalvy, Pamela Bowell, John O'Toole
- Tez No: 948147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN METİNNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada, süreçsel drama alanında kuramsal katkıları bulunan dört önemli uzmanın – John O'Toole, Pamela Bowell, Ömer Adıgüzel ve Adam Bethlenfalvy'nin – yaklaşımları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmanın amacı, bu dört ismin süreçsel drama anlayışlarını analiz ederek aralarındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma deseni benimsenmiş, veri toplama yöntemi olarak doküman incelemesi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri birlikte kullanılmış; veriler, daha önce belirlenmiş temalar çerçevesinde düzenlenmiş ve yorumlanmıştır. Süreçsel dramanın kavramsal bileşenleri doğrultusunda,“planlama anlayışı”,“stratejiler, teknikler”,“katılımcı grubun sorumluluk oranı”,“felsefe ile ilişkilendirme biçimleri”gibi temel temalar belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, her bir uzmanın süreçsel drama yaklaşımını farklı bağlamlarda temellendirdiği görülmüştür. O'Toole'un estetik ve politik yönü öne çıkarken; Bowell'in yapısal planlama anlayışı, Adıgüzel'in kültürel ve toplumsal bağlamı önceleyen yaklaşımı ve Bethlenfalvy'nin tiyatro-pedagoji dengesini gözeten tutumu dikkat çekmektedir. Bu çalışma, süreçsel drama alanında çalışan eğitimciler ve araştırmacılar için kuramsal bir karşılaştırma zemini sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the approaches of four important experts who have made theoretical contributions to the field of process drama—John O'Toole, Pamela Bowell, Ömer Adıgüzel, and Adam Bethlenfalvy—were examined comparatively. The aim of the study was to analyze the understandings of process drama of these four individuals and to reveal the similarities and differences between them. A qualitative research design was adopted in the study, with document review and semi-structured interviews used as data collection methods. Descriptive analysis and content analysis methods were used together in the analysis of the data; the data were organized and interpreted within the framework of previously determined themes. In line with the conceptual components of process drama, basic themes such as“understanding of planning,”“strategies, techniques,”“participant group responsibility ratio,”and“forms of connection with philosophy”were determined. The results of the study revealed that each expert grounded their approach to process drama in different contexts. While O'Toole emphasized the aesthetic and political aspects, Bowell's structural planning approach, Adıgüzel's approach prioritizing cultural and social contexts, and Bethlenfalvy's approach balancing theater and pedagogy were notable. This study aims to provide a theoretical basis for comparison for educators and researchers working in the field of process drama.