Derin ve yüzeysel öğrenme yaklaşımlarını yordamada psikolojik güvenlik algısı, akademik duygular ve olumsuz akademik duygu düzenleme stratejileri
The role of psychological safety, academic emotions, and negative academic emotion regulation strategies in predicting deep and surface learning approaches
- Tez No: 948149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM GÖKÇE CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu araştırmanın amacı, derin ve yüzeysel öğrenme yaklaşımının benimsemesinde psikolojik güvenlik algısının, akademik duyguların ve olumsuz akademik duygu düzenleme stratejilerinin rolünü ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 567 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplamadan önce 'Olumsuz Akademik Duygu Düzenleme Stratejileri Ölçeği' nin Türk kültürüne uyarlaması yapılmış ve 'Öğrencilerin Psikolojik Güvenlik Algısı Ölçeği' geliştirilmiştir. Verileri elde etmede bu ölçeklerle birlikte, 'Öğrenme Yaklaşımları Ölçeği' ve 'Başarımla İlgili Duygular Ölçeği'nden faydalanılmıştır. Verileri çözümlemede temelde Spearman korelasyon analizi, doğrusal ve aşamalı regresyon analizleri kullanılmıştır. Aşamalı regresyon analizi sonuçlarına göre derin öğrenme yaklaşımı olumlu akademik duygular, yeterliliği geliştirme stratejisi ve kaygı değişkenlerince pozitif yönde, can sıkıntısı ve destek arama stratejisi değişkenlerince negatif yönde yordanmaktadır. Yüzeysel öğrenme yaklaşımını pozitif yönde yordayan değişkenler can sıkıntısı, umutsuzluk, dikkati yönlendirme, dışavurum ve yeniden değerlendirme stratejileri; negatif yönde yordayan değişkenler ise olumlu akademik duygular ve utanç olarak bulunmuştur. Olumlu akademik duyguların derin öğrenmeyi ve olumsuz akademik duyguların yüzeysel öğrenmeyi yordayıcılığı ancak ve ancak psikolojik güvenlik algısının yüksek olduğu koşullarda mümkündür. Bununla birlikte; psikolojik güvenlik algısının yüksek düzeyde olması derin öğrenme yaklaşımını pozitif yönde, yüzeysel öğrenme yaklaşımını ise negatif yönde yordamaktadır. Olumsuz akademik duyguların yüzeysel öğrenmeyi yordayıcılığı destek arama ve nefes alıp verme stratejilerinin yüksek düzeyde kullanımı söz konusu olduğunda ortadan kalkmaktadır. Yeterliliği geliştirme ve nefes alıp verme stratejileri olumlu akademik duygular ile derin öğrenme arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Olumsuz akademik duygular ile yüzeysel öğrenme arasındaki ilişkiye ise dışavurum ve dikkati yönlendirme, yeterliliği geliştirme ve yeniden değerlendirme stratejileri aracılık etmektedir. Sonuçlar ilgili alanyazın ışığında yorumlanmış, araştırma ve uygulama alanları için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the role of psychological safety, academic emotions, and regulation strategies of negative academic emotions in deep and surface learning approaches. The study group of this study comprised of 567 undergraduate students. Prior to data collection, the 'Regulation Strategies for Negative Academic Emotions Scale' was adapted to the Turkish culture, and the 'Students' Perceived Psychological Safety Scale' was developed. In addition to these instruments, data were collected using 'Learning Approaches Scale' and the 'Achievement Emotion Scale'. In data analysis, Spearman correlation analysis, as well as linear and stepwise regression analyses, were primarily employed.According to the results of stepwise regression analysis, the deep learning approach is positively predicted by positive academic emotions, competence development strategy, and anxiety and negatively by boredom and support-seeking strategy. Variables that positively predicted the surface learning approach were boredom, hopelessness, attention redirection, venting, and reappraisal strategies; variables that negatively predicted the surface learning approach were found to be positive academic emotions and shame. Positive academic emotions predict deep learning and negative academic emotions predict surface learning, but only under conditions of elevated perceived psychological safety. Moreover, a high level of perceived psychological safety positively predicts a deep learning approach, while negatively predicting a surface learning approach. The predictive effect of negative academic emotions on surface learning becomes non-significant when students report high engagement in support-seeking and breathing strategies. Competence development and breathing exercise strategies mediate the relationship between positive academic emotions and deep learning. The relationship between negative academic emotions and surface learning is mediated by venting, attention redirection, competence-enhancing, and reappraisal strategies. The results were interpreted in light of the existing literature, and recommendations were provided for both research and practice