Sınıf öğretmeni adaylarının müziksel yeterlilik algılarının şarkı öğretim teknikleri yoluyla geliştirilmesi
Improving the perceptions of musical competence of candidate primary teachers through song teaching techniques
  1. Tez No: 948150
  2. Yazar: ÖZGE TOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmanın amacı, sınıf öğretmeni adaylarının şarkı öğretim teknikleri aracılığıyla müzikal bilgi düzeylerini ve müzik dersi yürütmeye yönelik öz-yeterlilik düzeylerini artırmaktır. Bu doğrultuda, beş haftalık deneysel öğretim planı hazırlanmıştır. Deney grubunda 78 ve kontrol grubunda 48 olmak üzere toplam 124 kişi bulunmaktadır. Çalışmada 20 sorudan oluşan başarı testi ve 12 maddeden oluşan beşli likert ölçek geliştirilmiştir. Uygulama öncesi deneye katılacak deney ve kontrol grubuna öntest ve uygulama sonrasında iki gruba sontest uygulanmıştır. Deney ve kontrol grupların verileri Mann-Whitney U Testi ile kıyaslanmıştır. Araştırmaya katılan sınıf öğretmeni adaylarının uygulama sonrası nasıl bir değişim yaşadığını tespit edebilmek için Wilcoxon-İşaretli-Sıralama Testi kullanılmıştır. Tez çalışması kapsamında hazırlanan ölçeğin tek faktörlü yapı varsayımını kanıtlamak için AFA hesaplanmış, KMO örneklem uygunluluğu/yeterliliği değeri ve Bartlett Küresellik testi verileri incelenmiştir. Nihayetinde veri setinin faktör analize uygun olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca Horn'un Paralel analizi ve yamaç birikinti grafiği incelenerek ölçeğin tek faktörlü yapısı doğrulanmıştır. Ölçeğin tek faktörlü yapısının doğrulanması için DFA hesaplanmış, veri setinde çok değişkenli normallik varsayımı ihlal edildiği için MLR kullanılmıştır. Yapılan hesaplamalarla tek faktörlü yapının doğruluğu gösterilmiştir. Ölçeğin iç tutarlılığı için yapılan hesaplamalarda McDonald's ω katsayısı 0.90 olarak bulunmuştur. Böylece ölçeğin iç tutarlılığının çok yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Temel müziksel bilgiyi ölçmeyi amaçlayarak hazırlanan başarı testinin McDonald's ω katsayısı 0.70 olarak hesaplanmıştır. Madde güçlükleri hesaplandıktan sonra, soruların son hali uzman görüşleri alınarak belirlenmiştir. Araştırmada, uygulanan deneysel öğretim planının, sınıf öğretmeni adaylarının temel müzikal bilgi düzeylerini ve müzik dersi yürütme öz-yeterliliklerini artırmada geleneksel müzik öğretimi dersine kıyasla daha etkili olduğunu ve pozitif yönde bir değişim sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to enhance the fundamental music knowledge and self-efficacy of primary school teacher candidates in conducting music lessons. For this purpose, an experimental teaching plan was prepared. This plan was to be implemented over a period of five weeks and was to combine theoretical knowledge and practical examples. A total of 124 participants were included in the study, with 48 individuals constituting the control group and 78 individuals comprising the experimental group. The study involved the development of two instruments: a 12-item five-point Likert scale and a 20-item multiple-choice test. Prior to the implementation of the educational intervention, a pretest was conducted in which the scale and test were administered to both the control and experimental groups. Following the intervention, the identical test and scale were re-administered to two groups as the post-intervention test. A comparison of the data from the experimental and control groups was conducted using the Mann-Whitney U test. The Wilcoxon Signed-Rank Test was utilised to ascertain the nature of change experienced by the participants following the implementation of the application. Exploratory Factor Analysis (EFA) was conducted in order to verify the assumption of a single-factor structure of the scale, and the KMO measure of sampling adequacy was also analysed. Furthermore, the results of Bartlett's Test of Sphericity were analysed. Consequently, it was determined that the data set was appropriate for factor analysis. The single-factor structure was confirmed by examining Horn's Parallel Analysis and the Scree Plot. In order to verify the scale, the single-factor CFA was calculated, and MLR was used because the multivariate normality assumption was violated. Following the execution of the requisite calculations, the accuracy of the single-factor was verified. The McDonald's omega coefficient, a measure of internal consistency, has been determined to be 0.90 in the scale's calculations. In this manner, the scale's internal consistency, which was previously found to be substantial, has been substantiated. The McDonald's omega coefficient of the 20-item multiple-choice test, which was meticulously designed to assess fundamental musical acumen, was determined to be 0.70. Furthermore, the item difficulty index was computed and transformed according to the latest state, with expert opinions taken into account. The present study examined the impact of an experimental teaching plan on the fundamental musical knowledge and self-efficacy levels of primary school teacher candidates in the Department of Classroom Teaching. The study concluded that the experimental teaching plan exhibited a superior efficacy to conventional music education lectures in enhancing the aforementioned parameters.