Kuruluşundan günümüze Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı
Turkish Armed Forces foundation from its foundation to the present
- Tez No: 948170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV GÖZCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye'de savunma sanayine katkıda bulunan ve dünyada benzeri olmayan bir vakıf sektörü bulunmaktadır. Bu sektör 1960'larda Kıbrıs Sorunu'nun ortaya çıkmasıyla başlayan ve ABD Başkanı Lyndon Johnson'ın mektubuyla devam eden yardımların kesilmesi ve ambargonun uygulanması sürecinde Türkiye'nin“kendi kendine yetmek”parolasıyla fikri temelleri atılmıştır. Halkın maddi yardımlarıyla Hava, Deniz ve Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakıflarının kurulmasıyla da bu sektör ortaya çıkmıştır. Bu vakıflar daha sonra“Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı”olarak 17 Haziran 1987 tarihinde tek vakıf olarak birleştirilmiştir. 26 Eylül 1987 tarihinde ise yeni vakıf fiilen faaliyetlerine başlamıştır. Bu çalışmada; ilk olarak Türk savunma sanayisi, ikinci olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın kuruluşu ve üçüncü olarak da Türkiye'nin öz sermayesi ile kurulan ve bugün çoğu alanda dünya ile rekabet edebilecek düzeye gelen Vakıfa bağlı savunma sanayi şirketleri ve ortaya konulan gelişmeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Türkiye's unique foundation sector has been identified as a significant contributor to the defence industry. This sector was founded in the 1960s with the motto of“self-sufficiency”during the process of cutting aid and imposing an embargo, which started with the emergence of the Cyprus problem and continued with the letter of US President Lyndon Johnson. This sector emerged with the establishment of the Air, Naval and Land Forces Strengthening Foundations with the financial assistance of the public. These foundations were later merged into a single foundation as the“Turkish Armed Forces Foundation”on June 17, 1987. On September 26, 1987, the new Foundation started its activities. In this study, firstly, our national defense industry, secondly, the establishment of the Turkish Armed Forces Foundation, and thirdly, the defense industry companies affiliated to the Foundation, which were established with Türkiye's own capital and which today have reached a level that can compete with the world in most fields, and the developments that have been put forward are examined.