Topluluk ilişkilerinde özel denetim
Special audit in corporate group relations
- Tez No: 948180
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT ÖZKORKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
Anonim şirket pay sahiplerine, bilgi alma ve inceleme hakkının tamamlayıcısı olarak özel denetim isteme hakkı bahşedilmiştir. Bu hakkın şirketler topluluğu kapsamında söz konusu olan topluluk ilişkilerinin incelenmesine yönelik olarak özel bir şekilde hükme bağlanmış hali ise, TTK m. 207 ve m. 406 düzenlemelerinde yer almaktadır. Bu düzenlemeler uyarınca, şirketler topluluğuna dahil olan şirketlerin her bir pay sahibi bireysel pay sahipliği hakkı olarak doğrudan mahkemeye başvuru yoluyla şirketin toplulukla olan ilişkilerinin incelenmesi amacıyla özel denetçi atanmasını isteyebilmektedir. Mahkeme tarafından atanan özel denetçi, incelemesinin sonunda özel denetim raporu düzenlemekle yükümlüdür. Bu rapor, pay sahiplerinin pay sahipliği haklarını etkili bir şekilde kullanarak hem kendi hem de şirketin menfaatlerinin topluluk ilişkileri nedeniyle zarara uğratılmasını engellemeye yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The right to request a special audit has been granted as a complementary mechanism to the shareholders' right to access information and inspect company documents. Articles 207 and 406 of the Turkish Commercial Code (TCC) provide for the specific regulation of this right in the context of groups of companies, in particular for the examination of group relations. According to this legislation, each shareholder of the companies included in the group of companies may apply directly to the court as an individual shareholder to request the appointment of a special auditor for the purpose of examining the relations of company with the group. The special auditor appointed by the court is required to prepare a special audit report at the end of the audit. This report assists the shareholders in effectively exercising their rights, thereby helping to prevent the controlling company from harming the interests of both the shareholders and the subsidiary.