21. yüzyılda İHA/SİHA alanında yaşanan gelişmeler ve yansımaları
Developments in UAV/A-UAV field in the 21st century and their reflections
- Tez No: 948190
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVA SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Defense and Defense Technologies, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
İnsanlık tarihi boyunca savaş, medeniyetlerin şekillenmesi ve uluslararası güç dengelerinin oluşmasında kritik bir unsur olmuştur. İlkel savaş araçlarından ateşli silahlara, tanklara ve savaş uçaklarına kadar uzanan bu evrim, 21. yüzyılın başlarından itibaren İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) yükselişiyle yeni bir boyut kazanmıştır. İHA/SİHA alanında yaşanan gelişmeler sonucunda muharebe ortamında hem taktik hem de stratejik düzeyde dönüşümsel etkiler meydana gelmiştir. Asimetrik savaş koşullarındaki tehditlere karşı ortaya koyduğu mücadele imkânı sayesinde operasyonel maliyetleri azaltmıştır. Bu sistemlerin sağladığı sürekli hava üstünlüğü, düşman unsurların hareket serbestisini kısıtlayarak savaşın seyrini değiştirmiş; ayrıca anlık istihbaratın hızlı karar alma süreçlerine entegre edilmesiyle komuta-kontrol yapılarının etkinliği belirgin şekilde artmıştır. Bu çalışmada, 21. yüzyılda İHA/SİHA alanında yaşanan gelişmeler incelenerek ve bu gelişmelerin muharebe ortamına yansımaları ortaya konulmuştur. Tezimiz; 21. yüzyılda İHA/SİHA alanında yaşanan gelişmelerin muharebe ortamına yansımalarını içermektedir. Elde ettiğimiz verilerin kaynaklar; ulusal ve uluslararası alanda yapılan çalışmalar, ulusal basın kaynakları, uluslararası basın kaynakları ile akademik düzeyde yapılmış çalışmalardır. Çalışmayla; İHA/SİHA'ların muharebe ortamına yansımaları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, war has been a critical factor in shaping civilizations and establishing international power balances. This evolution, ranging from primitive weapons to firearms, tanks, and fighter aircraft, has acquired a new dimension since the early 21st century with the emergence and rise of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) and Armed Unmanned Aerial Vehicles (A-UAVs). Advancements in the field of UAVs/ A-UAVs have brought about transformative effects on the battlefield at both tactical and strategic levels. Their ability to counter threats under asymmetric warfare conditions has contributed to reducing operational costs. The sustained air superiority provided by these systems has restricted the freedom of movement of enemy elements, thereby altering the course of conflicts. Moreover, the integration of real-time intelligence into rapid decision-making processes has significantly enhanced the effectiveness of command-and-control structures. In this study, the developments in UAV/ A-UAVs technology in the 21st century are examined, and their impacts on the battlefield are analyzed. Our thesis examines the implications of developments in UAV/ A-UAVs technology on the battlefield in the 21st century. The data used in this study are derived from national and international research, national and international press sources, as well as academic publications. Through this work, the reflections of UAVs/ A-UAVs on the battlefield have been analyzed in detail.