Preschool teachers' beliefs about social-emotional learning and development in Türkiye in the context of free and planned play
Türkiye'de okul öncesi öğretmenlerinin serbest ve planlı oyun bağlamında sosyal-duygusal öğrenme ve gelişime yönelik inançları
  1. Tez No: 948191
  2. Yazar: SEVİM KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELIZABETH ANN WOOD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Sheffield
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de okul öncesi öğretmenlerinin çocukların serbestçe seçtiği ve planlı oyun etkinliklerindeki sosyal-duygusal öğrenme ve gelişim (SDÖG) hakkındaki inançlarını, video kayıtları ve öğretmenlerle yapılan görüşmeler aracılığıyla incelemektedir. Psikolojik ve pedagojik bakış açılarıyla başlayan bu araştırma, oyunun psikolojik yönleriyle temellendirilen pedagojik teorileri ele almaktadır. Bu çoklu durum çalışmasında, Türkiye'nin farklı şehirlerindeki (Ankara ve Osmaniye) iki farklı okuldan dört öğretmenin anlayışları incelenmiştir. Veriler, bir akademik yıl içinde iki kez (dönem başında ve dönem sonunda) video kayıtları ve görüşmeler yoluyla toplanmış; böylece müfredattaki sosyal ve duygusal gelişim (SDG) alanının uygulamadaki yeri anlaşılmaya çalışılmıştır. Veriler, tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, üç temel zorluk olduğunu ortaya koymuştur: anlama zorlukları, oyun temelli pedagojik yaklaşımlardaki zorluklar, planlama ve müfredatla ilgili zorluklar, ayrıca değerlendirme ve öğretmen rolleriyle ilgili zorluklar. Bu konuların tümü ilgili literatür bağlamında vurgulanmış ve tartışılmıştır. Araştırmada yer alan öğretmenler, çocukların SDÖG'lerini anlamak ve desteklemek amacıyla okul etkinliklerinde oyun temelli pedagojik yaklaşımlar kullanmışlardır. Ancak, Türkiye'deki okul öncesi müfredatında SDG alanında bazı boşluklar ve tutarsızlıklar olduğu, hedeflerin belirsiz ve uygulamada öğretmenler için yeterince yol gösterici olmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin, oyun yoluyla çocukların SDÖG'lerini geliştirmek için kendi yöntemlerini oluşturdukları; ancak Türkiye müfredatındaki SDG hedeflerinin uygulamada sorunlu olduğu konusunda hemfikir oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the pre-school teachers' beliefs in Turkey about social emotional learning and development (SELD) in children's freely chosen and planned play activities by using video recordings and interviews with the teachers. Beginning with psychological and pedagogical perspectives, this research considers the pedagogical theories, which are underpinned by psychological aspects of play. This multiple case study explored the understandings of four teachers from two different schools in different cities in Turkey (Ankara and Osmaniye). The data was collected twice in one academic year through videotapes and interviews, once at the beginning of term and once at the end of term, to understand how social and emotional development (SED) in the curriculum is implemented in practice. Thematic analysis has been used to analyse data sets. The findings indicate that there were three main challenges and these were categorised as challenges of understanding, challenges of playful pedagogy and challenges of planning and curriculum, and finally challenges of assessment and teachers' roles. All of these main issues were highlighted and discussed in relation to the relevant literature. The teachers in this study used playful pedagogical approaches with children to understand and support their SELD during school activities. However, the SED area in the Turkish preschool curriculum shows some gaps and inconsistencies, which were a challenge for the teachers because the targets are unclear and not helpful for practice. It was found that the teachers created their own ways to develop children's SELD in their play, whilst agreeing that the Turkish curriculum goals of SED are problematic in practice.