Türkiye ve Almanya arasında gerçekleşen yüksek teknolojili ürün ticaretinin Marshall Lerner koşulu çerçevesinde incelenmesi
Examination of high-tech product trade between Türkiye and Germany within the framework of the Marshall Lerner condition
- Tez No: 948195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÇAĞRI İLKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küresel ölçekte artan dış ticaret hacmi ve teknolojik gelişmeler, ülkelerin rekabet gücü açısından yüksek teknolojili ürün ticaretini önemli hale getirmiştir. Döviz kuru değişimlerinin dış ticaret dengesi üzerindeki etkisi ise özellikle dış ticaret açığı bulunan ülkelerde daha önemlidir. Bu doğrultuda Marshall-Lerner koşulu, ülkelerin döviz kuru politikalarının dış ticaret üzerindeki etkinliğini değerlendirmede sıkça başvurulan bir yaklaşım olmuştur. Bu çalışmada, Türkiye ve Almanya arasında gerçekleşen yüksek teknolojili ürün ticareti Marshall Lerner koşulu çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışmanın temel amacı, yüksek teknolojili ürünlerde döviz kuru değişimlerinin dış ticaret dengesi üzerindeki etkisini analiz etmek ve bu etkinin Marshall Lerner koşulu çerçevesinde dış ticaret dengesi üzerinde olumlu bir değişime yol açıp açmadığını ortaya koymaktır. Konu, Türkiye'nin dış ticaret açığı ve yüksek teknoloji ürünlerinde rekabet gücü kazanma hedefi doğrultusunda önem taşımaktadır. Çalışmada, 1991-2023 dönemi yıllık verileri kullanılarak ihracat ve ithalat talep denklemleri oluşturulmuş, Johansen (VECM) analizi ile uzun dönem katsayıları elde edilmiştir. Sonuçlara göre döviz kurunun esnekliği, her iki denklemde de teoriyle uyumlu ve anlamlı bulunmuş; milli gelir değişkeni ise beklentilere uygun çıkmamıştır. Analiz sonuçları, yüksek teknolojili ürün ticaretinde Marshall Lerner koşulunun sağlanmadığını göstermektedir. Bu doğrultuda, Türkiye'nin fiyat rekabeti yerine kalite, ürün çeşitliliği ve Ar-Ge yatırımlarına dayalı dış ticaret politikaları geliştirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing volume of foreign trade and technological developments on a global scale have made high-technology product trade important in terms of the competitiveness of countries. The effect of exchange rate changes on the foreign trade balance is especially important in countries with foreign trade deficits.In this regard, a common method for assessing how well a nation's exchange rate policies affect international trade is the Marshall-Lerner condition. The Marshall Lerner condition is used in this study to assess how the trade of high-tech products between Germany and Türkiye affects the foreign trade balance. The main objective of this study is to analyze the impact of exchange rate changes on the trade balance of high-technology products and to reveal whether this effect leads to a positive change in the trade balance within the framework of the Marshall Lerner condition. Given Türkiye's foreign trade imbalance and its objective of becoming a more competitive player in high-tech products, the topic is significant. Using yearly data from 1991 to 2023, the study's export and import demand equations were developed, and Johansen (VECM) analysis was used to determine the long-term coefficients. The outcomes showed that while the national income variable was not what was predicted, the exchange rate's elasticity was considerable in both equations and consistent with the theory. The analysis's findings demonstrate that the trading of high-tech products does not satisfy the Marshall Lerner requirement. In this regard, it is advised that Türkiye base its international trade policy on R&D investments, product diversification, and quality rather than price competition.