Delay diagnosis of breast cancer in the North West Syria: Influencing factors and associated negative outcomes
Kuzey batı Suriye'de meme kanserinin tanısında gecikmelilik: Etkileyen faktörler ve ilişkili olumsuz sonuçlar
  1. Tez No: 948202
  2. Yazar: JAMIL DEBEL
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. SALİH MOLLAHALİLOĞLU, Assoc. Prof. Dr. NİMETCAN MEHMET ORHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Politikaları ve Küresel Sağlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Arka Plan: Meme kanseri, önemli bir küresel sağlık sorunudur ve kadınlar arasında en yaygın kanser türüdür ve morbidite ve mortaliteye önemli ölçüde katkıda bulunur. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, meme kanseri dünya çapında kanserle ilişkili ölümlerin önemli bir yüzdesini oluşturur ve yük özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde (LMIC'ler) belirgindir. Erken teşhis ve zamanında tedavi, sağ kalım oranlarını iyileştirmek için kritik öneme sahiptir; ancak kaynak kısıtlı ortamlarda, teşhis gecikmeleri sürekli bir zorluktur. Kuzeybatı Suriye gibi çatışmalardan etkilenen bölgelerde, durum kırılgan sağlık altyapısı, devam eden siyasi istikrarsızlık ve temel sağlık hizmetlerine sınırlı erişim nedeniyle daha da kötüleşmektedir. Bu bölgelerdeki kadınlar, meme kanseri semptomları hakkında farkındalık eksikliği, kültürel damgalar, mali kısıtlamalar ve sağlık tesislerine erişimde lojistik sorunlar dahil olmak üzere erken teşhis için önemli engellerle karşı karşıyadır. Teşhis gecikmeleri genellikle ileri evre sunumuna neden olur ve bu da kötü prognoza ve artan mortaliteye yol açar. Sağlık hizmetlerindeki gecikmeler iki ana türe ayrılabilir: Hasta kaynaklı gecikmeler, bireylerin semptomları fark ettikten sonra derhal tıbbi yardım almaması ve sağlık sisteminde tanı yollarındaki yetersizlikler, kaynak eksikliği ve yetersiz sağlık hizmeti sağlayıcısı eğitimi nedeniyle oluşan sistem kaynaklı gecikmeler. Bu gecikmeler yalnızca bireysel sonuçları etkilemekle kalmaz, aynı zamanda zaten aşırı yüklenmiş sağlık sistemlerini de zorlar. Meme kanseri teşhisi ve yönetimi yüksek gelirli ülkelerde kapsamlı bir şekilde incelenmiş olsa da, özellikle Kuzeybatı Suriye gibi çatışmadan etkilenen bölgeler olmak üzere düşük ve orta gelirli ülkelere odaklanan sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Yerinden edilme, yoksulluk ve kesintiye uğrayan sağlık hizmetleri gibi devam eden çatışmanın getirdiği benzersiz zorluklar, tanı gecikmelerini ele almak ve meme kanseri hastaları için sonuçları iyileştirmek için bağlama özgü araştırmalara olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Bu çalışma, Kuzeybatı Suriye'deki kadınlarda meme kanserinde teşhis gecikmelerine katkıda bulunan faktörleri ve bunlarla ilişkili olumsuz sonuçları araştırmayı amaçlamaktadır. Bu engelleri belirleyerek ve uygulanabilir öneriler sunarak araştırma, kaynakların sınırlı olduğu ve çatışmalardan etkilenen ortamlarda erken teşhis ve tedaviyi iyileştirmek için etkili stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: Breast cancer is a major global health issue and the most common cancer among women, significantly contributing to morbidity and mortality. According to the World Health Organization, breast cancer accounts for a substantial percentage of cancer-related deaths worldwide, with the burden being particularly pronounced in low- and middle-income countries (LMICs). Early diagnosis and timely treatment are critical to improving survival rates; however, in resource-constrained settings, delays in diagnosis are a persistent challenge. In conflict-affected regions like Northwest Syria, the situation is exacerbated by the fragile healthcare infrastructure, ongoing political instability, and limited access to essential healthcare services. Women in these areas face significant barriers to early detection, including a lack of awareness about breast cancer symptoms, cultural stigmas, financial constraints, and logistical issues in accessing healthcare facilities. Delays in diagnosis often result in advanced-stage presentation, leading to poor prognosis and increased mortality. Healthcare delays can be categorized into two main types: patient-related delays, where individuals fail to seek medical attention promptly after noticing symptoms, and system-related delays, which occur within the healthcare system due to inefficiencies in diagnostic pathways, lack of resources, and inadequate healthcare provider training. These delays not only impact individual outcomes but also strain already overburdened healthcare systems.While breast cancer diagnosis and management have been extensively studied in high-income countries, there is limited research focusing on LMICs, particularly conflict-affected regions such as Northwest Syria. The unique challenges posed by the ongoing conflict, including displacement, poverty, and disrupted healthcare services, underscore the need for context-specific research to address delays in diagnosis and improve outcomes for breast cancer patients. This study aims to investigate the factors contributing to diagnostic delays in breast cancer among women in Northwest Syria and their associated negative outcomes. By identifying these barriers and providing actionable recommendations, the research seeks to contribute to the development of effective strategies for improving early detection and treatment in resource-limited and conflict-affected settings.