Dijital anlatı olarak video oyunlarında mitik kahramanlar ve unsurlar
Mythic heroes and elements in video games as digital narrative
- Tez No: 948201
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE SİVRİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Çok disiplinli bir alan olan video oyunları mitlerin özünün uyarlandığı ve interaktif olarak deneyimlenebildiği bir sanat dalıdır. Bu çalışmanın amacı, farklı zamanlarda yaşamış olan Yunan ve İskandinav toplumlarına ait mitik anlatılarda yer alan kahramanlar ve unsurların, video oyunlarına uyarlanmasının nedenlerini göstergelerarasılık/medyalararasılık yöntemleri aracılığıyla karşılaştırmalı olarak çözümlemektir. Çalışmada, bir gösterge dizgesi/medya olan yazılı mitik anlatılardan göstergelerarası aktarım/medya değişimi yoluyla başka bir gösterge dizgesi/medya olan video oyunlarına uyarlanan unsurlar araştırıldığı için göstergelerarasılık/medyalararasılık ortak yöntemleri kullanılmaktadır. İki farklı mit dünyasının anlatılarının birbiriyle dahası bu anlatılardaki kahraman ve unsurların video oyunlarındaki uyarlamaları karşılaştırıldığından çalışmada karşılaştırmalı edebiyat biliminin verilerinden de yararlanılmaktadır. Video oyunlarına uyarlanan mitlerin disiplinlerarası bir çalışmada araştırılmasıyla çalışmanın yapıldığı disiplinlerin güncellenmesi amaçlanmıştır. İncelemede, iki farkı mitik dünyadaki panteonlar, yer altı dünyaları, mitik anlatılar/sagalar, kahramanların yolculukları irdelenmiş. Video oyunlarına uyarlanan unsurların hangi değişim ve dönüşümlerle kullanıma sokuldukları ve kurguda neden ve nasıl yer aldıkları araştırılmıştır. Mitik tanrılar, kahramanlar ve unsurlar incelenirken oyunların kendine özgü oynanabilen ve oynanamayan karakter (NPC) türlerinden hangisi olarak uyarlandıkları araştırılmıştır. NPC olanların yardımcı mı yoksa düşman mı oldukları sorgulanmıştır. Farklı video oyunlarının aynı mitik anlatılardaki kahraman ve unsurları nasıl uyarladığı karşılaştırmalı olarak çözümlenmiştir. Sonuçta, mitleri işleyen video oyunlarının mitik anlatıları göstergelerarası aktarım/medya değişimine uğratarak kendi anlatıları doğrultusunda kullandığı belirlenmiştir. Oyunların, yarattıkları dünyalarında oynanabilir karakter olarak kahramanın yolculuğuna çıkan karakterlerine, yardımcı ya da engel olması için mitik anlatılardan istedikleri kahraman ya da unsuru güncelleyerek kullanabildikleri anlaşılmıştır. Video oyunlarında mitlerin güncellik kazanıp döngüsel olarak varlığını sürdürdüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a multidisciplinary field, video games are an art form in which myths are adapted and can be experienced interactively. The aim of this study is to analyze the reasons for the adaptation of the heroes and elements in the mythic narratives of Greek and Scandinavian societies that lived in different times into video games comparatively through the methods of intersemiotics/intermediality. In this study, since the elements adapted from written mythic narratives, which are one sign system/media, to video games, which are another sign system/media, through intersemiotic transfer/media transformation are investigated, the joint methods of intersemiotics/intermediality are used. Since the narratives of two different myth worlds are compared with each other, moreover, the adaptations of the heroes and elements of these narratives in video games are compared, comparative literature is also utilized in the study. It is aimed to update the disciplines in which the study is conducted by investigating the myths adapted to video games with an interdisciplinary study. In the study, pantheons, underworlds, mythic narratives/sagas, heroes' journeys in two different mythic worlds were analysed. The changes and transformations through which the elements adapted to video games were put into use and why and how they were included in the narrative were analysed. While analysing mythical gods, heroes and elements, it was investigated which of the playable and non-playable character (NPC) types specific to the games they were adapted as. It was questioned whether NPCs are supporters or enemies. How different video games adapt the heroes and elements of the same mythic narratives is analysed comparatively. In conclusion, it has been determined that video games that deal with myths use mythic narratives in line with their own narratives by undergoing intersemiotic transfer/media transformation. It has been understood that the games can update and use any hero or element from mythic narratives to help or hinder their characters who embark on the hero's journey as playable characters in the worlds they have created. It has been determined that myths in video games are updated and continue to exist cyclically.