Almanca öğretmenlerinin Almanca öğretiminde karşılaştığı zorluklar (Bingöl ili örneği)
Difficulties encountered by German teachers in teaching German (Bingöl province example)
  1. Tez No: 948203
  2. Yazar: YASEMİN SEÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TEPEBAŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, fenomenoloji deseni kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, Bingöl ilinde görev yapan Almanca öğretmenlerinin Almanca öğretiminde karşılaştıkları zorlukları incelemeyi amaçlamaktadır. Bilindiği üzere yabancı dil öğretimi, küreselleşen dünyada bireylerin akademik, mesleki ve kültürel gelişimlerini destekleyen önemli bir süreçtir. Ancak, yabancı dil eğitiminin etkili bir şekilde yürütülmesi, pek çok farklı değişkene bağlı olup, bu süreçte karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Almanca, Türkiye'de İngilizceden sonra en çok kullanılan ikinci yabancı diller arasında yer almakta olup, özellikle Avrupa ile olan kültürel, ekonomik ve akademik ilişkiler göz önüne alındığında, öğretiminin daha etkili hale getirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, Almanca öğretiminde yaşanan zorlukların ortaya konulması ve çözüm yollarının geliştirilmesi hem öğretmenlerin mesleki gelişimlerine hem de öğrencilerin dil öğrenme süreçlerine önemli katkılar sunacağı düşünülmektedir. Tüm bunlardan hareketle bu araştırmanın evren ve örneklem grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Bingöl ilinde görev yapan 12 Almanca öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem grubunun belirlenmesinde, araştırmada farklı bakış açıları elde edebilmek amacıyla maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Veri toplama sürecinde, öğretmenlerden 5 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla nitel veriler elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi ise betimsel istatistik yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, Almanca öğretmenlerinin dil öğretim sürecinde çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldıkları belirlenmiştir. Özellikle ders materyallerinin yetersizliği, ölçme ve değerlendirme süreçlerinde yaşanan sorunlar ve öğrencilerin Almanca dersine karşı ilgisizliği, öğretmenlerin en fazla dile getirdiği sorunlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out using the phenomenology design and aims to examine the difficulties faced by German teachers working in Bingöl province in teaching German. As it is known, foreign language teaching is an important process that supports the academic, professional and cultural development of individuals in the globalizing world. However, the effective conduct of foreign language education depends on many different variables, and it is of great importance to identify the problems encountered in this process and to develop solutions. German is among the second most preferred foreign languages in Turkey after English, and its teaching needs to be made more effective, especially considering the cultural, economic and academic relations with Europe. For this reason, it is thought that revealing the difficulties experienced in teaching German and developing solutions will make significant contributions to both the professional development of teachers and the language learning processes of students. Based on all these, the universe and sample group of this research consists of 12 German teachers working in Bingöl province in the 2024-2025 academic year. In determining the sample group, the maximum diversity sampling method was preferred in order to obtain different perspectives in the research. In the data collection process, qualitative data were obtained from the teachers through a semi-structured interview form consisting of 5 questions. The analysis of the obtained data was carried out using descriptive statistical methods. As a result of the research, it was determined that German teachers faced various difficulties in the language teaching process. In particular, the inadequacy of the course materials, the problems experienced in the measurement and evaluation processes and the lack of interest of the students in the German lesson are among the most frequently expressed problems by the teachers.