Amerikan Yüksek Mahkemesi kararlarında ifade hürriyetinin milli güvenlik sebebiyle sınırlandırılması
The restriction of freedom of speech on the grounds of national security in the case-law of the United States Supreme Court
  1. Tez No: 948204
  2. Yazar: ERDOĞAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KÖKÜSARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öncelikle Birinci Değişikliğe kadar ve Birinci Değişiklikten sonra ifade hürriyetinin Birleşik Devletlerdeki tarihsel ve felsefi gelişimi incelenmiştir. Bunun yanında Amerikan Yüksek Mahkemesinin ifade hürriyetine ilişkin yaklaşımı, muğlaklık ve aşırı genişlik doktrinleri ele alınmıştır. Ayrıca Mahkemenin kategorik yaklaşımına; korunan ifadeler için benimsenen denetim düzeyleri ile korunmayan ifadeler kategorisine yer verilmiştir. Daha sonra, milli güvenlik kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde ise ifade hürriyetinin milli güvenlik sebebiyle sınırlandırılması halinde Yüksek Mahkemenin uyguladığı ölçütler ele alınmıştır. Öncelikle genel doktrinler ve denetim düzeyleri ile sansür konularına yer verilmiştir. Ardından korunmayan ifadelere yapılan müdahaleleri denetlemek için uygulanan açık ve mevcut tehlike ölçütü ile dengeleme ölçütü ve ifade hürriyetinin mutlak olarak korunması yaklaşımı Mahkemenin kararları çerçevesinde teorik ve pratik yönleri itibariyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is in two parts. The first section examines the historical and philosophical development of freedom of speech in the United States before and after the First Amendment. It also discusses the Supreme Court's approach to freedom of expression and the vagueness and overbreadth doctrines. In addition, the Court's categorical approach; the levels of control adopted for protected expressions and the categories of unprotected expressions are included. Then, the concept of national security is examined. The second section discusses the criteria applied by the Supreme Court in cases where freedom of speech is restricted on the grounds of national security. First, general doctrines and levels of scrutiny and the prior restriction are examined. Then, the clear and present danger test applied to review restrictions on unprotected expression; and the balancing test and the approach of absolute protection of freedom of expression are analyzed in terms of theoretical and practical aspects within the framework of the Court's decisions.